Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
«Охорона довкілля – стратегічний пріоритет громади... Представники НУО, які працюють із розвитком громад... Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Актуально -> НОВИНИ ПРОГРАМИ

Журналістське розслідування: Реєстраційні протиборства

Громадські організації інвалідів виконують важливі функції, надаючи соціальні послуги, здійснюючи громадський контроль за дотриманням прав інвалідів, представляючи інтереси та захищаючи права інвалідів, створюють підприємства, на яких працюють інваліди.

Чинне законодавство України декларує всебічну підтримку людям з особливими потребами та організаціям, які об’єднують інвалідів.

Стаття 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» вказує на те, що діяльність держави щодо захисту людей з особливими потребами здійснюється через створення правових, економічних, політичних, соціально-побутових та психологічних умов для задоволення їх різноманітних прав та потреб, у тому числі щодо участі у громадській діяльності.

Проте не завжди інші законодавчі акти та практика, особливо що стосується реєстрації громадських організацій інвалідів, дозволяють у повній мірі людям з особливими потребами скористатись своїм правом на громадську діяльність. Умов для швидкої та простої, зрозумілої процедури реєстрації, у ході якої не виникало затягувань, зловживань, подібних проблем із компетенцією органів влади не створено як для організацій загального спрямування, так і таких як організації інвалідів, молодіжні, дитячі, творчі, спортивні організації, що потребують особливої уваги і підтримки.

Так громадська організація «Бродівська районна асоціація інвалідів» вже впродовж півроку безрезультатно намагається внести зміни до статуту організації.

Бродівська районна асоціація інвалідів утворена 6 липня 1993 року як громадська неприбуткова організація інвалідів району. Основною метою і завданнями є соціальний захист та реабілітація інвалідів, створення умов для максимальної інтеграції людей з особливими потребами у суспільство, сприяння розвитку благодійної та соціально-виробничої інфраструктури для інвалідів у районі.

Як зазначає голова Бродівської районної асоціації інвалідів Анатолій Шнайдрук: «За п’ятнадцять років діяльності організації у нас виникла потреба внести до статуту організації зміни, які стосуються розвитку організації та її діяльності».

Районна державна адміністрація відмовляє у реєстрації змін до статуту, вказуючи, що вона не є органом, який уповноважений здійснювати реєстрацію змін до статуту. Організація в 90-х роках була зареєстрована Бродівською районною державною адміністрацією. На даний час райдержадміністрація не реєструє громадських організацій та змін до їх статутів. Справді, сьогодні відповідно до Закону України «Про об’єднання громадян» легалізація районних громадських організацій здійснюється органами юстиції.

 Проте управління юстиції вказує, що не може реєструвати зміни до статуту організації, оскільки відсутньою є реєстраційна справа в управлінні. Натомість в Бродівській районній державній адміністрації також розводять руками і вказують на те, що вони не уповноважені ні реєструвати організації, ні реєструвати зміни до статуту та радять звернутись до органів юстиції. Замкнене коло.

Більше того, Бродівській районній асоціації інвалідів, яка уже працює п’ятнадцять років, радять органи державної влади зареєструватись знову, тобто створити нову організацію і подати документи на легалізацію в органи юстиції.

За результатами дослідження проекту  «Громадський моніторинг та консультування з питань державної реєстрації та відносин громадських організацій, релігійних організацій, профспілок, благодійних організацій з контролюючими органами влади як передумова реалізації та захисту права громадян на об’єднання», який в Україні реалізовується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», у 87 % опитаних організацій громадського сектору виникали проблеми під час реєстрації, перереєстрації та легалізації свого правового статусу.

«Проблема законодавчого гарантування права на об’єднання та відповідність практики державної реєстрації організацій громадського сектору міжнародним стандартам є одною із вагомих перешкод розвитку організацій в Україні, - зазначає Тетяна Яцків, яка координує програму правової підтримки організацій громадського сектору. – Це лише один із прикладів, що засвідчує недосконалість реєстраційної системи організацій в Україні. Також у місті Херсоні існує декілька судових рішень, у яких органи влади з’ясовують, хто має реєструвати організації».

Так у травні 2007 року засновники організації «Розумний народ» звертались до Херсонського міського управління юстиції із документами про легалізацію організації шляхом повідомлення. Управління юстиції відмовило у легалізації, порадивши їм звернутись до Херсонської міської ради. Міська рада також відмовила у легалізації організації, вказавши, що це не входить до її компетенції і «звертайтесь до органів юстиції». 7 квітня 2008 року Суворовський районний суд у м. Херсоні визнав неправомірними дії Херсонського міського управління юстиції та зобов'язав його легалізувати шляхом повідомлення Херсонську міську молодіжну громадську організацію «Розумний народ». На цей момент в місті Херсоні винесено вже два рішення суду - одне стосується реєстрації громадської організації як юридичної особи і в ньому було визнано, що реєстрацію має проводити виконавчий комітет Херсонської міської ради (але через подання апеляції представниками виконкому рішення не набрало чинності), друге - стосовно легалізації шляхом повідомлення, яку згідно рішення мала б проводити юстиція.

Практика реєстрації громадських організацій уже неодноразово розглядалась не лише у судах нашої держави, але і Європейському Суді з прав людини. Так у справі Корецький та інші проти України Європейський Суд з прав людини встановив невідповідність практики державної реєстрації громадських організацій в Україні статті 11 Європейської конвенції про захист основних прав та свобод людини, незаконність неодноразових відмов Київського міського управління юстиції у реєстрації Громадянського Комітету за збереження дикої (корінної) природи Березняків.

«З коментарів органів легалізації можна зробити висновок, що організації «Бродівська районна асоціація інвалідів» не існує, тому що немає відповідних документів в органах юстиції. – зазначає адвокат, голова Центру громадської адвокатури Леонід Тарасенко. Органи влади, сперечаючись за свою компетенцію, прикриваючи безвідповідальне відношення до збереження та передання документів реєстраційної справи, шукають вихід із ситуації ціною організації, пропонуючи організації, яка успішно працює п’ятнадцять років у районі, реєструватись знову».

 Бродівська районна асоціації інвалідів налічує три тисячі інвалідів району, у тому числі 420 інвалідів першої групи, 191 дитину-інваліда, 138 інвалідів війни. Вона має розгалужену структуру, а саме благодійні фонди «Турбота», «Святого Юрія», благодійну їдальню «Милосердя», мале підприємство, чотири пункти видачі гуманітарної та благодійної допомоги, два прокатних пункти, дванадцять опорних пунктів у селах району.

 Затягування процесу реєстрації змін до статуту організації інвалідів, відсутність чітких відповідей та пояснень, де знаходяться документи реєстраційної справи та чому органи влади не можуть легалізувати зміни перешкоджають інвалідам Бродівського району реалізовувати своє право на об’єднання, розвивати громадську діяльність та надавати взаємодопомогу, яка є дуже важливою для людей із особливими потребами.

 Ярослав Хауляк

Журналістське розслідування виконано у рамках "Громадський моніторинг та правове консультування громадських, благодійних, релігійних організацій та профспілок з питань державної реєстрації та відносин з органами влади" за підтримки програми "Верховенство права" Міжнародного фонду "Відродження".


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net