Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... Консультації щодо діяльності НУО on linе! Молодіжні активісти взяли участь в семінарі щодо п... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Актуально -> СТАТТІ

Електронна петиція: різновид звернення громадян чи механізм участі у місцевому самоврядуванні?

 

За законом електронні петиції - це особлива форма колективного звернення громадян. На практиці це означає, що кожна людина з громадянством України чи без такого може зареєструвати електронну петицію на офіційному веб-сайті органу влади та/або може підтримати яку-небудь петицію.

На національному рівні ми можемо апелювати до Президента України, Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України. Форма реєстрації нескладна. Достатньо мати електронну пошту та мобільний телефон. Для звернень до Уряду додатково знадобиться банківська картка підключена до системи BankID.

А ось на місцевому рівні, ми можемо спостерігати варіації механізмів подання електронних петицій. Частина органів місцевої влади використовують власні офіційні веб-сайти, а частина допускає подання петицій через веб-сайт громадського об’єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.

Майже рік тому ужгородці вибороли можливість звертатись до міської ради із електронними петиціями через офіційний веб-сайт ради http://rada-uzhgorod.gov.ua/petition_taxonomy/nadana-vidpovid/. Дискусії про те, що петиція потрібна не було ні в громадськості, ні у влади. Суперечки виникли тільки довкола верхньої планки необхідних підписів на підтримку петиції та можливості використання веб-сайту громадської організації для збору підписів http://e-dem.in.ua/.

За підсумками дебатів залишились на позиції, що петиції подаються через офіційний сайт міської ради. На сьогодні, кожен бажаючий може зареєструвати петицію до міської ради та проголосувати за неї без будь-яких обмежень в тому числі пов'язаної із приналежністю до територіальної громади.   

 

 

За один рік до міської ради надійшло тільки 20 петицій, з яких 5 подолали рубіж у 250 підписів. Якщо чесно, активність громадян не вельми вражаюча. Із 5 петицій на сесії міської ради було розглянуто тільки 2 з них, решта - розглядались виконавчими органами ради. Це явне порушення, оскільки за законом тільки сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів. Інші органи галузевим законом не уповноважені розглядати петиції. За підзаконним локальним порядком http://rada-uzhgorod.gov.ua/web/uploads/sites/2/2016/04/R_163_pro_elektronni_petucii.pdf додатково уповноважується на це виконавчий комітет.

Не зважаючи на те, що електронні петиції є особливою формою звернень громадян, їх все частіше помилково сприймають як механізми участі у місцевому самоврядуванні. До прикладу, у Чопській міській раді допускається підтримки петиції, якщо особа є жителем міста   http://petition.chop-rada.gov.ua/?page_id=66


Скоріш за все, законодавцю доведеться скоритись цій тенденції та відкоригувати законодавство у частині подання електронних петицій на місцевому рівні. Електронні петиції - це сучасний механізм участі у місцевому самоврядуванні для членів територіальних громад. Необхідно чіткіше прописати виняткову компетенцію розгляду петицій за сесіями місцевих рад.

Проте, на сьогодні маємо перешкоди для реалізації цього задуму. На жаль, досі в країні не вирішили проблему бюджетної ідентифікації особи та ідентифікації зв'язку із реєстрацією проживання у територіальній громаді. На прикладі голосування за проекти бюджетів участі побачили, що ЕЦП - коштовний інструмент, система BankID на різних платформах банків дозволяє авторизуватись на сайті одній особі кілька разів за допомогою різних банківських карток та електронної пошти. Проблема роботів-шахраїв, які підміняють живих людей. Та й реєстр членів територіальної громади тільки на стадії наповнення. Тобіш ми не маємо основи для певності у стримані недобросовісних осіб від зловживань. 

 В будь-якому випадку, життя саме підказує, що нам потрібно реформувати державне регулювання в цій частині за європейськими стандартами включно із запровадженням уніфікованих систем BankID і MobilID. Достатньо ухвалити законопроект №4685 про електронні довірчі послуги http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=59139 і ми отримаємо нову якість адміністративних послуг та участі громадян у прийняті рішень на місцевому рівні.

 Микола Яцков, експерт Інституту "Республіка" заступник голови Карпатської агенції прав людини "Вестед"

 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net