Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
«Охорона довкілля – стратегічний пріоритет громади... Молодіжні активісти взяли участь в семінарі щодо п... Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Актуально -> СТАТТІ

На які зміни в процесі реєстрації громадських об’єднань варто очікувати

 14 липня 2015 року Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». 

Законопроектом №2983 пропонується врегулювати відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань без статусу юридичної особи, фізичних осіб – підприємців, статутів територіальних громад та символіки. 

Про те, яким чином зміниться процедура  реєстрації саме громадських об'єднань ГУРТ поцікавився у Тетяни Яцків, керівника програми правової підтримки НУО Центру громадської адвокатури.

ГУРТ: Тетяно, які основні зміни процедур реєстрації громадських організацій передбачені Законом  «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». 

- Даний Закон стосується змін системи реєстрації загалом. Що ж стосується громадських об’єднань, то можна зазначити такі:

· Згідно Закону в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань будуть зберігатися всі відомості, у тому числі туди включатимуть відомості про громадські об’єднання  без статусу юридичної особи;

· Скорочено термін реєстрації громадських об’єднань – три робочі дні з дня подання документів

· Усунено дублювання документів: організації  не подаватимуть дві заяви (раніше потрібно було подавати реєстраційну картку і ще заяву на реєстрацію, на якій потрібно було хоча б один підпис посвідчувати нотаріально), а також відомості про засновників, які й так дублюються у реєстраційній картці.

ГУРТ: Чи  вирішує даний законопроект бюрократичні проблеми при реєстрації?

- Частково так. Відповідальні працівники органів юстиції будуть реєстраторами, що певним чином усуне існуючу проблему «передачі» даних до реєстру. Проте на рівні якості надання послуг скоріш за все зберігатимуться ті ж недоліки.

Більше сподівань варто покладати на впровадження центрів надання адміністративних послуг, прозорі офіси, де протягом дня у доступному і придатному приміщенні з електронною чергою можна легко здійснити реєстраційні дії щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Такі установи мають можливість моніторити громадські організації та впливати на вдосконалення послуг.

Натомість система «реєстрації» так званих громадських об’єднань виглядає по-іншому: перешкоди виникають починаючи із пошуку інформації, відповідального структурного підрозділу, доступу до приміщення, з’ясування прийомних годин. Всі корупційні ризики і непрозорі практики зберігаються. Вирішити технічну проблему внесення даних у Єдиний державний реєстр, надавши функції реєстратора працівникам юстиції, які реєструють «громадські формування», можна.  Проте слід врахувати, що ми фінансуємо окремо із бюджету витрати на таких «функціонерів». Ще й слід додати питання про технічне забезпечення та відповідні умови надання адміністративних послуг, які також повинні бути належної якості.

ГУРТ: Чи є сенс, на Вашу думку, у збереженні процедур реєстрації символіки громадських об’єднань?

- Хоча ці процедури й  зберігаються, жодного юридичного захисту це не надає. У зміненій статті Закону «Про громадські об’єднання» про символіку уже зазначається, що організації можуть використовувати не символіку, а інформаційні позначення на своїх матеріалах. Хоча після того, як знято державний контроль за статутною діяльністю, питання може постати тільки у «приватному» порядку, між тими, хто використовує ту чи іншу символіку. Правомірність чи неправомірність з’ясовуватиметься у судах між ними.

При цьому «реєстрація» символіки у порядку, передбаченому вищевказаним Законом за юридичною чинністю поступатиметься механізмам захисту прав інтелектуальної власності. Тому така реєстрації не несе користі для організацій, окрім інформативного характеру. І також держава знає, як «ідентифікувати» організації за їх символікою. Однак щось «запропонувати» тим, які її реєструють, нічого не має.

ГУРТ: Які питання щодо реєстрації громадських об’єднань лишаються відкритими?

- У ст.9 згадується, що у Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо звітності про статутну діяльність громадського формування, при цьому тільки юридичних осіб. Що це за звітність, який порядок і хто його встановлюватиме – поки невідомо. Також передбачається «новація» для підприємницьких структур – можливість одразу при поданні документів на реєстрацію подати заяву про обрання спрощеної процедури оподаткування чи реєстрації як платника ПДВ. Доцільним було б також запровадити таку можливість для організацій, які хочуть отримати ознаку неприбутковості, – подати заяву про включення у Реєстр неприбуткових організацій та установ.


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net