Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Молодіжні активісти взяли участь в семінарі щодо п... Представники НУО, які працюють із розвитком громад... Консультації щодо діяльності НУО on linе! усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Актуально -> СТАТТІ

Чи «дихає» ще ринок закупівель для медичних потреб?

 Чималу частку із бюджетів становитимуть закупівлі, які пов’язані із медичними потребами. До прикладу, у Луцьку збираються переглянути бюджет для того, щоб забезпечити клінічній лікарні на лікування учасників АТО та членів їхніх сімей. Аналогічні ініціативи є в інших областях, до прикладу, на Тернопільщині переобладнання університетських лікарень тощо. Водночас такі ініціативи попри виділення коштів із бюджетів можуть завершитись нічим і до потреб цільової групи не дійти. І причиною цього може стати фінальна стадія впровадження ініціативи – це державна закупівля.

Центр громадської адвокатури звернувся до Департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації за отриманням інформації стосовно внесення змін до платну державних закупівель у медичній сфері.

Департамент охорони здоров’я ЛОДА надав наступну відповідь: “Рішення щодо внесення змін до плану держаних закупівель зумовлено тим, що комітет конкурсних торгів у своїй діяльності щодо проведення процедур державних закупівель керується чинним законодавством, в тому числі Законом України “Про здійснення державних закупівель”, а саме ст. 4, де вказано наступне – “Закупівля здійснюється відповідно до річного плану”. Тобто у разі проведення будь-якої процедури закупівлі замовник зобов’язаний складати річний план або вносити зміни до річного плану закупівель. Також зазначили, що внесення змін до річного плану закупівель по департаменту охорони здоров’я так і в обласних медичних установах зумовлене необхідністю дотримання порядку, визначеного чинним законодавством України”.

«Юридичне регулювання закупівель у медичній сфері є більш жорстким, - зазначила Маряна Багній, юрист Центру громадської адвокатури. - До прикладу, ряд нормативно-правових актів регулюють порядок закупівлі лікарських засобів закладами та установами охорони здоров’я, що фінансуються з бюджету (Постанова Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 р. №1071 «Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами та установами охорони здоров’я, що фінансуються з бюджету», Постанова КМУ від 2 липня 2014 р. «Про референтне ціноутворення та лікарські засоби та вироби медичного призначення, що закуповуються за кошти державного та місцевих бюджетів» №240, Наказ МОЗ від 18 серпня 2014 р. «Про затвердження Положення про реєстр оптово-відпускних цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, порядок внесення до нього змін та форм декларації зміни оптово-відпускної ціни на лікарський засіб та виріб медичного призначення» від 9 вересня 2014 р. №1097/25874).»

Однак, як ми бачимо, і в умовах такого регулювання вдається знаходити способи обійти законодавчі положення у закупівлях. Оскільки заявки подаються власниками реєстраційних посвідчень на лікарські засоби, можливі свідомі завищення для продажу саме для закладів охорони здоров’я, препарати є суттєво дорожчими, аніж в інших країнах. Все менша кількість вноситься у реєстр (так на кінець лютого цього року ціни були задекларовані на 1,8 тис. найменувань ліків, тоді як роком раніше це було зроблено на 7,8 тис. а кінець лютого ціни були задекларовані на 1,8 тис. найменувань ліків, тоді як роком раніше це було зроблено на 7,8 тис.). Це також свідчить, що тільки певним власникам реєстраційних свідоцтв є цікаво брати участь у закупівлях з коштів державного та місцевих бюджетів. Окрім того, МОЗ запланував розробити новий механізм.

На фоні закликів до протидії корупції у сфері охорони здоровя фармацевтичні компанії, як видно із кількості у реєстрі, зреагували по-різному.

Багато кому прозорі і чесні закупівлі не є цікавими, інші ж учасники не хочуть брати участь, адже навіть із конкурсної документації і вимог стає зрозумілим, що там їх «не раді бачити». Наприклад, цікавою схемою в таких закупівлях є формування вимог у закупівлі відповідно до специфікацій певного виду засобу, який виготовляється саме цим виробником. До прикладу, ставляться вимоги у тендерних лотах різних дозувань, загальну кількість не ділять відповідно до переліку дозувань, учасники не можуть сформувати адекватно цінові пропозиції.

Не позбавлені «лікарняні» закупівлі і «класичних» вад конкуренції, які характерні для закупівель і в інших сферах.

Так ряд лікарняних закладів у Львівській області здійснили закупівлю вуглекислого газу, кисню, закису азоту. «Ринок» щодо замовлень органами влади в області займають кілька компаній.

   Так, нижче, у таблиці №1 ми бачимо, які публікації у Віснику державних закупівель наявні про закупівлю цього товару за період з 1 січня до 22 травня 2015 року.

    В результаті закупівель замовлення здійснюється у таких компаній як Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Львівкисень», Публічне акціонерне товариство «Львівський хімічний завод». Тільки в одній закупівлі газу промислового (гелій зріджений) фігурує Товариство з обмеженою відповідальністю «Галогаз». За даними єдиного державного реєстру, засновником і кінцевим бенефеціаром ТзОВ «Львівкисень» є Михайлович І.О., ПАТ «Львівський хімічний завод» Бобришов А.М. Тоді як у попередні роки часткою у «Львівкисень» та у ТзОВ «Львівський хімічний завод» володіла Бобришова К. А. Варто відзначити, що як видно із публікацій документів у Віснику державних закупівель, саме дві компанії брали участь у торгах та конкурували між собою.

 

Що стосується закупівель, де переможцями фігурують ТзОВ «Фірма «Львівкисень» та Публічне акціонерне товариство «Львівський хімічний завод», Центр громадської адвокатури звернувся до Держфінінспекції у Львівській області, надавши їм інформацію про те, що у більшості торгів тільки ці два підприємства конкурували між собою. В поодиноких тендерах була присутня інша фірма, яка не ставала переможцем. Неодноразово протягом двох років у пресі та публікаціях з’являються повідомлення про те, що ці учасники у всіх закупівлях, що стосуються цього предмету, «конкурують» між собою та тільки двоє беруть участь у торгах, почергово стаючи переможцями. Просили звернути увагу на цей факт, з’ясувати можливу пов’язаність підприємств, причини та умови, за яких беруть участь у торгах ці учасники, підстави та їх законність відхилення пропозицій інших підприємств, які брали участь у торгах. Але так і до сьогоднішнього часу ніякої відповіді не було отримано.

 Чимала кількість тендерів у закупівлях у медичній сфері відміняються. Найбільш поширеною причиною цього стає відсутність двох учасників на торгах.

Очевидним є те, що «лікарняні» закупівлі є чи не найменш «terraincognito» для розуміння та оцінки громадськістю, журналістами. Попри спробу держави врегулювати «ринок» закупівель та декларування про протидію корупції, механізми не є визначеними, ті ж, які пропонувались, призвели до того, що як і в інших закупівлях застосовуються такі ж підходи для того, щоб на ринку не було цікаво іншим компаніям брати участь. Постійні ж учасники зміцнюють свої позиції.

Додаток №1

Публікації про закупівлі медичних газів, закису азоту у Віснику державних закупівель (період: 01.01.2015 – 22.05.2015 рр.)

№ ВДЗ

№ огол.

Замовник

Процедура закупівлі

Предмет

Результат

Інформація про переможців торгів

201(26.02.2015), 26.02.15

065470

Львівська обласна клінічна лікарня

Відкриті торги

код 20.11.1 - гази промислові (кисень, закис азоту) - 3 найменування

Завершені з визначенням переможця

Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Львівкисень»/ 2145378.09 грн./ 23.02.15 

224(01.04.2015), 01.04.15

102343

Львівський обласний державний клінічний лікувально-діагностичний кардіологічний центр Львівської облдержадміністрації

Запит цінових пропозицій

код 20.11.1 - гази промислові (Гази промислові) - 10000 м.куб.

 

 

 

Завершені з визначенням переможця

Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Львівкисень»/ 128400 грн./ 27.03.15 

222(30.03.2015), 30.03.15

099490

Військово-медичний клінічний центр Західного регіону МО України

Відкриті торги

код 20.11.1 - гази промислові (кисень медичний, двоокис вуглецю, азот рідкий) - 5 найменувань

Завершені з визначенням переможця

Публічне акціонерне товариство "Львівський хімічний завод"/ 258978.7 грн./ 25.03.15 

212(16.03.2015), 16.03.15

084794

Комунальна міська дитяча клінічна лікарня м.Львова

Відкриті торги

код 20.11.1 - гази промислові (кисень медичний в балонах, кисень медичний в малолітражних балонах, діоксид вуглецю, азот рідкий) - 4 найменування

Завершені з визначенням переможця

Публічне акціонерне товариство «Львівський хімічний завод»/ 339649.6 грн./ 11.03.15 

211(13.03.2015), 13.03.15

082941

Комунальна міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м.Львова

Відкриті торги

код 20.11.1 - гази промислові (азот, кисень) - 2 найменування

Завершені з визначенням переможця

Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Львівкисень»/ 939390.53 грн./ 10.03.15 

211(13.03.2015), 13.03.15

083275

Комунальний заклад Львівської облради "Львівська обласна дитяча клінічна лікарня "Охматдит"

Відкриті торги

код 20.11.1 - гази промислові (кисень медичний в балонах, кисень медичний (газ) газифікаційний, закис азоту медичний, вуглекислий газ): лот 1 - Кисень медичний в баллонах - 3 найменування; лот 2 - Кисень медичний (газ) газифікаційний - 37500 м. куб.; лот 4 - Вуглекислий газ - 150 кг

Завершені з визначенням переможця

Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Львівкисень»/ 15290.3 грн./ 10.03.15 
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Львівкисень»/ 481500 грн./ 10.03.15 
Публічне акціонерне товариство «Львівський хімічний завод»/ 1440 грн./ 10.03.15 

211(13.03.2015), 13.03.15

083523

Комунальна 8-а міська клінічна лікарня м.Львова

Відкриті торги

код 20.11.1 - гази промислові (кисень медичний в сталевих балонах по 40 л., кисень медичний в сталевих балонах по 7 л. та закис азоту): лот 1 - кисень медичний в сталевих балонах по 40 л та по 7 л

Завершені з визначенням переможця

ПАТ «Львівський хімічний завод»/ 269311 грн./ 10.03.15 

207(06.03.2015), 06.03.15

076603

Комунальна установа Львівської облради "Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр"

Відкриті торги

код 20.11.1 - гази промислові (Кисень медичний газ, Кисень медичний газ в балонах) - 2 найменування

Завершені з визначенням переможця

Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Львівкисень»/ 267906.6 грн./ 03.03.15 

203(02.03.2015), 02.03.15

069054

Львівський обласний клінічний діагностичний центр

Відкриті торги

код 20.11.1 - гази промислові (гелій зріджений) - 1000 л

Завершені з визначенням переможця

Товариство з обмеженою відповідальністю «Гало газ»/ 

201(26.02.2015), 26.02.15

065470

Львівська обласна клінічна лікарня

Відкриті торги

код 20.11.1 - гази промислові (кисень, закис азоту) - 3 найменування

Завершені з визначенням переможця

Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Львівкисень»/ 2145378.09 грн./ 23.02.15 

 Також хотіли зазначити, що з’явилася інформація про те, що МОЗ обіцяє, що до кінця цього тижня затвердить усі номенклатури держзакупівель. В повідомленні було зазначено, що Експертно-технічна група МОЗ фіналізувала майже всі номенклатури для цьогорічних державних закупівель, залишилося затвердити тільки три: дитяча онкологія, вірусний гепатит, харчування хворих на фенілкетонурію. Їх планують остаточно затвердити з усіма уточненнями від медичної спільноти і громадськості до кінця цього тижня.(2) Раніше повідомлялося, що ситуація з державними закупівлями ліків та вакцин, є складною, оскільки не затверджено жодної номенклатури лікарських засобів.(3)

Додатки:

1. Публікації про закупівлі медичних газів, закису азоту у Віснику державних закупівель (період: 01.01.2015 – 22.05.2015 рр.)

 2.http://zik.ua/ua/news/2015/07/02/moz_obitsyaie_shcho_do_kintsya_tyzhnya_zatverdyt_usi_nomenklatury_derzhzakupivel_603920
                 3.http://patients.org.ua/2015/06/22/moz-provaliv-programu-derzhavnih-zakupivel-likiv-bf-patsiyenti-ukrayini/#more-4651

Публікацію було створено в рамках проекту “Створення і впровадження державної системи контролю за коштами “Відкритий бюджет”, який впроваджується Центром політичних студій та аналітики у партнерстві з Центром громадської адвокатури за фінансової підтримки Європейської комісії в Україні. Думки, погляди належать авторам і не обов'язково відображають погляди Європейської комісії в Україні

 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net