Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Реформування митних процедур на місцевому рівні об... Громадські активісти навчались інструментам впливу... Молодіжні активісти взяли участь в семінарі щодо п... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів публікацій -> Новини 2013

Як очистити Львів від корупції?

 Революція і подальша нестійка ситуація в країні поставили перед активістами Львова важку дилему:а що робити з чиновниками часів тотальної корупції? Не з тими, найодіознішими, корупційна причетність яких очевидна, а дрібнішими, які хоч і не контролювали тіньові грошові потоки, але були гвинтиками системи з постачання відкатів нагору. Адже якщо сама державна система булла перетворена в багаторівневий корупційний механізм, практично кожен з її працівників стає співучасником цього злочину.

Ми повинні усунути не наслідки, а саму причину корупції, тобто, створити такі законодавчо закріплені правила гри для чиновників, які унеможливили би саму корупцію. Це є важливим кроком для порятунку міста від корупції, яка розрослась до колосальних масштабів.
Ці запитання ми задали депутату Верховної Ради України від 126 виборчого округу Олегу Канівцю. “Однозначно буду підтримувати законопроект 2012а “Про відкритість використання публічних коштів”, так як він дуже важливий і актуальний, щоб, принаймні, стати на стежку боротьби з корупцією в країні. Окрм того, вважаю, найголовніше — це в публ площині, на сайтах, веб порталах всіх органів публічної влади повинні бути оприлюднені бюджети, зокрема і розхідна його частина. Вся інформація по тендерах: які пропозиції, від кого, як відбувався тендер, чи пов'язані між собою учасники і таке інше повинна бути публічною. Дуже часто тендера перетворюються на бутафорію, де 3­4 учасника і не має значення хто перемагає, бо за кожнимним учасником одна особа. Дальше, щоб продовжити цей шлях боротьби вважаю, що ми приречені на те, щоб іти на оптимізацію бюрократичної системи. Потрібно підняти зарплату чиновника в рази. Це проблема коли зарплата мала, а видаткі великі. Чиновник в такому випадку приречений, щоб брати щось десь поруч. Важливо також, на законодавчому рівні обмежити можливість чиновника приймати ті чи інші рішення, щодо оплачуваних послуг. Наприклад, прийняти рішення вставити плату за оренду землі 3 чи 5 процентів. Ось ця розвилка — це можливість корупційної сфери. Чиновник таким чином може шантажувати поставити вищу планку, з метою, щоб йому заплатили, аби він поставив меншу.
Раціональне зерно можна вгледіти в пропозиції Юлії Володимирівни щодо необхідності провокувати чиновників на взяття хабаря. Чиновник повинен відчувати, що його можна спалити. Тут важливо неперестаратись і не перетворити це на “полювання на відьом”. Та однозначно, контроль суспільства у плані прийняття рішення чиновником, навіть шляхом легкої провокаці, допустимий механізм, треба тільки його прописати.
Щодо місцевих бюджетів, вони також повинні всі бути доступні, особливо їх витратні частини, з розписом по всіх основних розпорядниках. Доступні для всіх громадян і в електронній формі. Це потрібно зобов'язити на законодавчому рівні”.
Законопроект No2012а «Про відкритість використання публічних коштів» згаданий депутатом, як можливість радикально вирішити проблему корупції на усіх рівнях, замайорів на початку червня. Закон передбачає створення он­лайн платформи, де буде відображена інформація про усі витрати публічних коштів громадян починаючи з держбюджету та бюджетів міст і закінчуючи витратами комунальних підприємств.
Не секрет, що чиновницька корупція у міських кабінетах породжується і підживлюється закритістю, що, в свою чергу, породжує почуття безкарності. Відсутність або надмірна ускладненість доступу до інформації стала щитом, яким чиновники усіх ланок прикриваються перед громадою міста в своїх корупційних діях.
З прийняттям же закону No2012а ситуація може змінитися радикальним чином. Якщо раніше чиновники могли приховувати корупційні зловживання за сімома печатями службових таємниць, то відкривши дані про витрати публічних коштів, ми зможемо зупинити ці руйнівні процеси в місті, районі а від так і державі загалом.
 
Як діє закон
Дані, що публікуватимуться на сайті, будуть достатньо конкретизовані: від інформації про замовника, ціни та вартості товарів до витрат на відрядження. З будь­якої точки планети ви зможете безкоштовно і в зручний спосіб прослідкувати, яким чином були витрачені кошти жителів міста, будь то будівництво на вул.Личаківській 259, яка стало скандальним або ремонт вулиці Городоцькій, яка ремонтувалася останнім часом. І якщо кошти були витрачені не за цільовим призначенням або явно розкрадені – це теж буде відображено. Тобто, кожен, хто матиме доступ до мережі Інтернет зможе
перевірити, на що і як чиновник витратив кошти.
За умови дії закону, стає непринциповим, хто саме займає ту чи іншу державну посаду. Адже навіть якщо при владі опиниться людина з темним корупційним минулим, в майбутньому вона не зможе повторити власні «подвиги». Адже кожне порушення з її боку буде зафіксованим та опублікованим, що напряму приведе її на лаву підсудних.
«Інформація повинна бути доступною кожному громадянину, зокрема і дуже важливо — в електронній формі. Це основа, підвалина боротьби з корупцією”, ­ зазначив народний обранець.
 
Подальші перспективи
3 червня 242 депутата Верховної ради проголосувало за прийняття в першому читанні закону No 2012а. 1 липня профільний комітет ради узгодив правки до закону і тепер він чекає голосування в другому читанні, яке заплановане вже на кінець липня.
Підтримка цього законопроекту зокрема Олегом Канівцем дуже важлива. Проте, чи насміляться й інші депутати проголосувати за закон, що відрізає їх самих від частини корупційних потоків, ­ далеко не факт. Та, на фоні все частіших розмов про можливий розпуск парламенту, якнайшвидше прийняття закону депутатами сьомого скликання стає принциповою річчю. Тільки такими законами ми можемо змусити наших чиновників дійсно «жити по новому» і реально врятувати країну від корупції.
 
Центр політичних студій та аналітики
Коментар вз'яла Іванна Фединчук, Центр громадської адвокатури

  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net