Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Громадські активісти навчались інструментам впливу... Молодіжні активісти взяли участь в семінарі щодо п... «Охорона довкілля – стратегічний пріоритет громади... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Актуально -> НОВИНИ

«З легкої руки» законодавців Україні загрожує обмеження кількості громадських об’єднань та їхня повна контрольованість

 

Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян все ж таки 18 січня підписаний.
 
Яким чином зміни будуть стосуватись діяльності громадських об’єднань в Україні, якими будуть наслідки, - проаналізували експерти програми правової підтримки НУО ГО «Центр громадської адвокатури».
 
Попри таку назву закону, з якої не можливо встановити зв'язок саме із статусом громадських об’єднань в Україні, частина норм у ньому стосується і громадських об’єднань.
Погіршено інші законодавчі умови, які впливають на громадську діяльність (мирні зібрання, вільне висловлення думки, судовий захист).
 
У Закон «Про громадські об’єднання» та Податковий кодекс пропонуються зміни, які стосуються так званих «громадських об’єднань, які виконують функції іноземних агентів».
 
За визначенням авторів законопроекту, «громадське об’єднання вважається таким, що виконує функції іноземного агента, якщо для забезпечення своєї діяльності отримує грошові кошти або майно від іноземних держав, їх державних органів, неурядових організації інших держав, міжнародних неурядових організацій, іноземних громадян, осіб без громадянства або уповноважених ними осіб, що отримують грошові кошти чи інше майно від вказаних джерел (далі – іноземні джерела), а також бере участь, в тому числі в інтересах іноземних джерел, в політичній діяльності на території України.»
 
Окрім того, на думку авторів, «громадське об’єднання, за виключенням політичної партії, визнається таким, що бере участь в політичній діяльності, яка здійснюється на території України, якщо незалежно від цілей і завдань, зазначених в його засновницьких документах, воно приймає участь (в тому числі шляхом фінансування) в організації та проведенні політичних акцій, які мають на меті вплив на прийняття рішень державними органами, зміну визначеної ними державної політики, а також для формування думки суспільства у вказаних цілях.»
 
Таким чином, фактично усі громадські об’єднання в Україні, які на сьогодні отримують фінансування від іноземних держав, їх державних органів, неурядових організації інших держав, міжнародних неурядових організацій, іноземних громадян, осіб без громадянства або уповноважених ними осіб підпадають під це визначення. Також сюди включаються і ті, які отримують не прямо фінансування із іноземних джерел, але і фінансування від їх уповноважених представників (інших фондів, організацій, які діють на території України як національні інституції).
 
Під визначення громадського об’єднання, яке бере участь в політичній діяльності, включаються усі ті, які мають на меті вплив на прийняття рішень державними органами, зміну визначеної ними державної політики, а також для формування думки суспільства у вказаних цілях. Отож сюди включаються авторами навіть ті організації, які є членами громадських рад та інших консультативних органів, беруть участь в консультаціях із громадськістю, чи готують і поширюють власні моніторинги та аналізи політики. Також навіть у разі, якщо у статутах таких не передбачено цієї діяльності, але громадське об'єднання «приймає участь» в ній, вони також вважаються такими.
 
Так звані «громадські об’єднання, які виконують функції іноземного агента», а це - більшість громадських об’єднань, повинні здійснити дії, необхідні для набуття ними окремого статусу.
 
Процедура передбачає також зміну і проходження процедури перереєстрації найменування громадського об’єднання. Тепер воно повинно викладатись наступним чином, до прикладу - Громадське об’єднання, яке виконує функції іноземного агента «Веселка».
 
І хоча автори спробували передбачити окрему процедуру «набуття статусу громадського об'єднання, яке виконує функції іноземного агента» у статті 14 Закону, однак, передбачивши також і зміну найменування, автоматично, додатковим буде зміна статуту громадського об’єднання і проходження процедури повідомлення про таку зміну.
 
Щодо витрат, які будуть понесені: якщо організація уже приводила у відповідність статут до нового закону, сплатить 30 % від 10 н.м.д.г, також усіх будуть стосуватись витрати на виготовлення нових печаток і інших документів (до прикладу, виписки із реєстру).
 
Пунктом 3 Перехідних та прикінцевих положень закону визначено, що громадські об’єднання, а також відокремлені підрозділи іноземних неурядових організацій, які на день набрання чинності цим Законом отримують кошти чи інше майно з іноземних джерел та беруть участь у політичній діяльності, яка здійснюється на території України, зобов’язані протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом здійснити дії, необхідні для набуття ними статусу громадського об’єднання, яке виконує функції іноземного агента, а також дії, необхідні для приведення найменування у відповідність до вимог закону.
 
Навряд чи усім вдасться «вкластись» у такі терміни. Адже, до прикладу, із прийняттям нового Закону «Про громадські об’єднання» (з 1 січня 2013 р. вступив у дію) строк для приведення у відповідність статутів наданий 5 років. Окрім того, в процедурі прийняття повідомлення про зміни до статуту (а саме так здійснюватиметься зміна найменування) передбачена так звана правова експертиза, що затягує процес, адже не завжди з першого разу організаціям вдається скласти належно документи. Також слід врахувати у часовому факторі те, що не кожного дня у реєстраційних службах здійснюється прийом і видача документів, які стосуються питань реєстрації.
 
Невиконання ж обов’язку щодо набуття статусу «громадського об’єднання, яке виконує функції іноземного агента» за законопроектом є підставою для заборони громадського об'єднання чи припинення діяльності відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації у встановленому законом порядку.
 
Вводяться обмеження щодо прав таких громадських об’єднань. Деякі із них не мають значного є дещо сміхотворними. До прикладу,  вони не можуть мати скороченого найменування (інші ж, можуть скорочувати організаційно-правову форму (ГО «Веселка»). Так Громадське об’єднання, яке виконує функції іноземного агента «Веселка» уже не може мати скороченого найменування. Також в матеріалах, що розповсюджуються таким громадським об'єднанням (в тому числі через засоби масової інформації та мережу Інтернет) має бути вказівка на те, що вони видані та (або) розповсюджуються громадським об'єднанням, яке виконує функції іноземного агента. Як ми знаємо, не усі медіа публікують повністю найменування, у разі публікації релізу із вказівкою тільки автора чи назви заходу це вважатиметься порушенням закону.
 
Найгірше ж обмеження, яке очікує таких громадських об’єднань, - це не можливість мати ознаки неприбутковості. Відповідно вони втрачають пільги з податку на доходи, які до цього часу за Податковим кодексом вони використовували.
 
При цьому це стосується не тільки коштів, які є за визначенням закону «іноземні джерела», але і інших видів доходів (пасивних доходів, інших доходів, які входять у «добровільні пожертвування», що стосуються не тільки коштів іноземного походження, але і членських внесків, спонсорства від фізичних та юридичних осіб із України, безповоротної фінансової допомоги).
 
Внесення змін до Податкового кодексу, очевидно є недоопрацьованими, адже з одного боку, і не можуть громадські об’єднання мати ознаку неприбутковості, з іншого, допускається  отримання коштів  такою організацією із ознакою неприбутковості у разі сплати податку. Таким чином, можливий «вибірковий підхід» у присвоєнні ознак та питаннях оподаткування.
 
За законом, громадські об’єднання, що виконують функції іноземного агента, ведуть окремий бухгалтерський облік доходів (видатків), які отримані з іноземних джерел, та доходів (видатків), отриманих з інших джерел. Для громадських об’єднань, які сьогодні працюють із коштами грантодавців, саме таким чином і організований бухгалтерський облік, тому труднощів із забезпеченням виконання цього положення немає.
 
Проте наступне положення, яке вноситься до статті 23 Закону, є дуже цікавим. Так такі об’єднання повинні надавати до уповноваженого органу з питань реєстрації документи про персональний склад керівних органів, а також інформацію про обсяг коштів чи іншого майна, отриманих з іноземних джерел, про заплановані цілі їх використання та фактичне використання, про заплановані програми діяльності та про фактичну діяльність. Проте період такого «звітування» - щомісячний.  Далі - вони повинні раз на три місяці розміщувати в мережі Інтернет, а також  публікувати в газетах "Голос України" чи "Урядовий кур'єр" звіт про свою діяльність в обсязі відомостей, які надаються до уповноваженого органу з питань реєстрації.
 
Отож, новий закон запроваджує:
Усі громадські об’єднання, які отримують кошти не тільки прямо від іноземних джерел, але і їхніх представників в Україні (зареєстрованих за українським законодавством фондів та інших інституцій) повинні набути статус «громадського об’єднання, яке виконує функції іноземного агента».
 Усі громадські об’єднання, які беруть участь в громадських радах, консультаціях із владою чи просто здійснюють моніторинги, аналіз політики і поширюють звіти серед громадськості повинні також набути окремий статус.
Такі громадські об’єднання повинні змінити своє найменування на Громадське об’єднання, яке виконує функції іноземного агента «…».
Протягом трьох місяців вони повинні внести зміни у статут і їх зареєструвати, виготовити нову печатку і усі інші документи, понести витрати щодо реєстрації.
 Вони втрачають ознаку неприбутковості і оподатковують свої доходи, у тому числі благодійні пожертви, членські внески, гранти на рівні із іншими суб’єктами підприємництва.
В усіх інформаційних матеріалах, публікаціях в мережі Інтернет, медіа вказують, що вони є громадським об’єднанням, яке виконує функції іноземного агента.
Щомісяця такі об’єднання повинні надавати до уповноваженого органу з питань реєстрації документи про персональний склад керівних органів, а також інформацію про обсяг коштів чи іншого майна, отриманих з іноземних джерел, про заплановані цілі їх використання та фактичне використання, про заплановані програми діяльності та про фактичну діяльність.
Раз на три місяці  зобов’язані розміщувати в мережі Інтернет, а також публікувати в газетах "Голос України" чи "Урядовий кур'єр" звіт про свою діяльність в обсязі відомостей, які надаються до уповноваженого органу з питань реєстрації.
 
Фактично усі напрацювання, які були здійснені за останній рік за участі і співпраці громадськістю і влади у покращенні правового середовища для громадських об’єднань, було перекреслено. Встановлюється контроль за діяльністю громадського сектору, навіть при найбільш сумлінному виконанні зобов’язань тією чи іншою організацією   запроваджується політика, яка спрямована на зменшення кількості НУО і обмеження діяльності тих, які будуть не лояльні.
 
 

  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net