НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин |
НОВИНИ ПРОГРАМИ -> Моніторинг порушень прав НУОЗастосування законодавства про громадські організації в Україні: результати аналізу судових рішень Понад п’ять років в Україні активно обговорюється питання реформування законодавства про громадські організації. Спеціалісти впродовж тривалого часу обґрунтовують необхідність розробки та прийняття Закону України "Про громадські організації", який би забезпечував умови для створення та діяльності, розвитку організацій на рівні інших європейських держав. Національні аналітичні інститути, органи влади, громадські активісти й законотворці наголошують на обмеженнях розвитку громадських організацій та констатують потребу реформування правового середовища. Порушення права на об’єднання в Україні встановлено і в Рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Корецький та інші проти України".
3 квітня 2008 року Європейський суд визнав український Закон "Про об’єднання громадян" таким, що порушує Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, та недемократичним. Суд постановив, що українське законодавство й практика його застосування обмежує право громадян на об’єднання. Відповідно до Закону "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" Україна має привести Закон "Про об'єднання громадян" та практику його застосування у відповідність до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Євросуду.
Доволі часто - як і в справі Корецького, в якій оскаржувалися рішення кількох судів України, в тому числі Верховного - обмеження щодо утворення, діяльності і припинення громадських організацій знаходять правове обґрунтування в рішеннях судів України.
Експерти Українського незалежного центру політичних досліджень, програми правової підтримки НУО Центру громадської адвокатури, Мережі розвитку європейського права здійснили моніторинг та аналіз судової практики щодо застосування законодавства про громадські організації в Україні.
Мета моніторингу - визначити стан застосування законодавства про громадські організації, ефективності судового захисту права на об’єднання, з’ясувати проблеми, з якими найчастіше стикаються громадські організації та які стають предметом судового розгляду, шляхом пошуку, збору та аналізу рішень судів України.
Моніторинг проводився щодо рішень, які перебувають у відкритому доступі в Єдиному державному реєстрі судових рішень, стосуються громадських організацій, засновників організацій, які реалізують право на об’єднання в різних регіонах України.
Умовно проаналізовані судові рішення можна поділити на групи з такими тематичними напрямками:
1. Легалізація та державна реєстрація громадських організацій.
2. Діяльність громадських організацій.
3. Оподаткування та звітність громадських організацій.
4. Державний контроль за діяльністю громадських організацій.
5. Рішення міжнародних судових інстанцій захисту прав людини.
Загалом експерти дослідили більше 300 судових рішень, з них 80 описані у самому дослідженні. Найбільшу частку рішень становили ті, які стосуються легалізації та державної реєстрації громадських організацій (30%), оподаткування та звітності громадських організацій (40%). Досить багато із них є типовими, проте нерідко можна спостерігати в аналогічних справах судові рішення, що ґрунтуються на протилежних тлумаченнях закону.
За результатами досліджень експерти запропонували рекомендації покращення законодавства про громадські організації.
Видання буде корисним для законотворців, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, аналітичних інститутів, експертів, науковців, громадських активістів.
Моніторинг та аналіз судової практики, підготовку матеріалів статті здійснено у рамках проекту "Покращення законодавчого середовища для громадянського суспільства в Україні", що реалізовується Українським незалежним центром політичних досліджень, Мережею розвитку європейського права та програмою правової підтримки НУО Центру громадської адвокатури за спільної підтримки Міністерства закордонних справ Данії та Програми Розвитку ООН у рамках проекту "Розвиток громадянського суспільства".
Максим Лациба,
Український незалежний центр
політичних досліджень
Тетяна Яцків,
Центр громадської адвокатури
Олександр Вінніков,
Мережа розвитку європейського права
ДОДАТОК: МОНІТОРИНГ Версія для друку Лінк на e-mail |
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
Дайджест Партнери та друзі
|