Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Посібник «Об’єднання громад» Молодіжні активісти взяли участь в семінарі щодо п... «Охорона довкілля – стратегічний пріоритет громади... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів новин -> Новини/2007-2012

Громадські організації проходять «обряд очищення» при реєстрації – Т.Яцків

 

Громадським організаціям потрібні такі самі умови реєстрації та діяльності, як й іншим юридичним особам. Про це 14 листопада у ході експертної дискусії щодо законопроекту «Про громадські організації» №7262-1 зазначила Тетяна Яцків, координатор програми правової підтримки НУО, виконавчий директор Інституту правничих реформ та успішних стратегій розвитку.
 
Законодавчі «мінуси» у правовому регулюванні виявляють себе вже тоді, коли громадські організації стикаються з органами державної влади. Для початку це стосується державної реєстрації, яка несе обмеження. Своєрідною «бомбою сповільненої дії» по відношенню до ГО є також можливість контролю органу легалізації за статутною діяльністю (перевірка статуту, установчих документів, «візит» до організації в будь-який момент). Ці та інші обмеження несе чинний закон «Про об’єднання громадян».
 
«Натомість установчі документи юридичних осіб текстуально не перевіряються на відповідність законодавству, визначені чіткі підстави відмови. Для державного реєстратора встановлений конкретний перелік документів і, відповідно, порядок формування. У свою чергу громадські організації проходять «обряд очищення» від «лихих намірів» перед юристом, який  працює в управлінні юстиції чи виконкомі місцевої ради», - наголосила Т.Яцків.
 
Навіть при поданні певного переліку документів для реєстрації не може ніколи бути гарантій того, що він є вичерпним та складений вірно. В рамках повноважень, визначених законом, органи легалізації можуть вимагати будь-які документи.
 
Наприклад, юристами програми розроблений статут громадської організації, який реєструвався неодноразово. Але кожного разу, коли документи несуться на реєстрацію, знаходяться якісь недоліки. Організації свідомо виправляють їх, підчищають документи, хоча й знають, що  орган легалізації неправий. Але, пояснює експерт, ГО йдуть на такий крок, аби не провести два роки у судах і потім констатувати таке саме порушення в Європейському суді з прав людини. Всі ці два роки організація не зможе працювати, що є дуже великою проблемою. В рішенні ЄС з прав людини «Корецький та інші проти України» наголошується, що такі «текстуальні правки», наслідком яких є відмова у реєстрації, хоч і передбачені законом, але не можуть вважатись необхідними у демократичному суспільстві.
 
У експертній дискусії, яка відбулася за ініціативи Міжнародного фонду «Відродження», взяли участь народні депутати України, представники Адміністрації Президента, експерти провідних аналітичних центрів.
 
Нагадаємо, що ще 2008 року Європейський суд з прав людини визнав Закон України «Про об’єднання громадян» недемократичним і таким, що суперечить Європейській конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У 2010 році Рада Європи ухвалила резолюцію «Про функціонування демократичних інститутів в Україні», де закликала українську владу ухвалити новий закон «Про громадські організації». Законопроект «Про громадські організації» №7262-1, ухвалений парламентом у першому читанні 17 травня 2011 року, відповідає рішенню ЄС з прав людини «Корецький та інші проти України» й Рекомендації Ради Європи щодо статусу НУО. Законопроект розроблений партнерством громадських організацій – Українським незалежним центром політичних досліджень, Центром громадської адвокатури, Мережею розвитку європейського права та ін.
 
 
Більше про законопроект «Про громадські організації» №7262-1 дізнавайтесь на сайті www.gromzakon.org.ua

  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net