Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
«Охорона довкілля – стратегічний пріоритет громади... Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... Громадські активісти навчались інструментам впливу... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Електронна бібліотека -> КОРИСНІ ВИДАННЯ

Видання «Доступ громадськості до інформації про комунальне та державне майно на Прикарпатті»
Станіславською правозахисною групою протягом періоду з липня 2010р. по травень 2011року за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було  реалізовано проект «Покращення доступу до інформації про управління та розпорядження комунальною та державною власністю в Івано-Франківській області». Мета проекту - сприяння та покращення реалізації права на доступ до інформації про комунальне та державне майно.
Як зазначає експерт проекту, Тетяна Яцків: «Наявність інформації та доступність до неї є необхідною передумовою участі громадськості в прийнятті рішень щодо користування розпоряджання об’єктами державної та комунальної власност. Громадяни мають право знати все, що стосується державного та комунального майна, тобто публічної інформації, адже це закріплено національним та міжнародним законодавством. Влада повинна створити та оприлюднити так звані Реєстри комунального та державного майна, які мають бути доступними для користування на веб-сайтах органів державної влади та місцевого самоврядування. Адже це є однією з перспектив вирішення питань доступу до інформації про управління та розпоряджання комунальною та державною власністю. Такі практики мають місце в деяких містах України та надають справжнім власникам – членам територіальних громад чи громадянам – можливість мати доступ до цієї інформації, а також реалізовувати права власника. Тому створення Реєстрів комунального майна є практичною необхідністю не тільки для забезпечення доступу до інформації членів громади, але і для самого власника для ефективного управління власністю».
В рамках проекту Станіславська правозахисна група тестувала «пасивний» доступ до інформації про державне майно, яке знаходиться на території Івано-Франківської області та про комунальне майно, що належить територіальним громадам області, районів та міст обласного та районного значення. Зокрема, аналізувалась інформація на офіційних веб-сторінках органів державної влади (регіональне відділення фонду державного майна, облдержадміністрація, райдержадміністрації) та органів місцевого самоврядування (обласна рада, районні та міські ради), які розташовані на території Івано-Франківської області, щодо наявності інформації про державне та комунальне майно.
На момент здійснення моніторингу  близько 50% веб-сторінок органів влади Прикарпаття не містять жодної інформації про комунальне майно, а  близько половини органів місцевого самоврядування(міські, районні ради) навіть не мали офіційних веб-сайтів. Зокрема 9 з 14 районних рад Івано-Франківсської області не мали офіційних сайтів.
Станіславська правозахисна група в рамках проекту також здійснила дослідження «активного» доступу до інформації про державне та комунальне майно на території області. До органів влади було подано письмові запити, в яких організація просила надати інформацію про об’єкти державної та комунальної власності. Зокрема, протягом вересня-жовтня 2010 року було підготовлено і направлено близько 60 запитів. На запити отримано відповіді, з яких вбачається, що органи влади не охоче інформують громадськість про перелік майна, його використання та розпоряджання, адже в більшості випадків надавалась неповна відповідь чи взагалі відповідь не надавалась. З цього випливає, що влада під різними приводами обмежує доступ до інформації про державне та комунальне майно, не надаючи відповіді на інформаційні запити, даючи неповну(часткову) чи необгрунтовану відповідь, а нерідко зазначаючи, що немає підстав для надання інформації. Адже у 85% належної відповіді на запити про комунальне та державне майно від органів влади отримано не було. Таким чином ще раз підтверджено те, що інформація про комунальне та державне майно - це інформація під грифом «для службового користування».
Окремим аспектом реалізації проекту було тестування механізмів захисту права на інформацію шляхом оскарження відмов в наданні інформації. Тому оскаржено дії чи бездіяльність органів влади, які не надали інформацію, надали неповну інформацію чи відмовили в наданні інформації про державне чи комунальне майно шляхом подання адміністративних позовів до суду та скарг до  органів прокуратури. Однак, з результатів оскарження можна констатувати, що ані органи прокуратури, ані суди загальної юрисдикції, які покликані захищати права та інтереси громадян, в тому числі на доступ до публічної інформації, не забезпечують відновлення порушених прав на вільний доступ до такої інформації. 
Отже, існують значні проблеми в захисті права на доступ до інформації як в адміністративному так і в судовому порядку. Переважно проблеми стосуються ефективності захисту порушеного права на доступ до інформації.
Як показала практика судовий захист є затяжним та не забезпечує вчасного відновлення порушених прав на доступ до інформації. Суди не приділяють значної уваги таким справам, вивчають їх поверхнево, що приводить до невірних рішень. Такі справи призначаються та розглядаються судами з значним порушенням та затягування строків. Хоча відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства в таких справах повинно застосовуватись скорочене провадження.
Практичний досвід здобутий Станіславською правозахисною групою показав, що адміністративний захист(оскарження в прокуратуру) також не забезпечує відновлення порушених прав на доступ до інформації та не забезпечує притягнення осіб, які винні в порушенні законодавства про інформацію до відповідальності, яка передбачена законодавством про боротьбу із корупцією, а тоже,  потурає в подальшому порушенням прав на доступ до інформації. Декілька відмов в наданні інформації Станіславська правозахисна група оскаржила в прокуратуру, однак в жодному випадку прокурори не вбачають підстав для реагування.
Попри такий стан речей, експерт проекту Леонід Тарасенко переконаний, що «для зміни відношення, що інформація про комунальне та державне майно – це інформація, до якої має бути забезпечено доступ громади та громадян, формування прецедентів захисту такого права на інформацію, розширення доступу мають актуальне значення правозахисні громадські кампанії, ведення стратегічних судових справ із цієї тематики, активні інформаційні кампанії».
В результаті моніторингу «пасивного» доступу було визначено, що інформація про державне та комунальне майно в Івано-Франківській області є закритою від громадськості. На веб-сайтах деяких органів влади є поодинокі відомості про окремі об’єкти, що є державною чи комунальною власністю. Таким чином, органи влади не охоче інформують громадськість про перелік майна, його використання та розпоряджання. Закритість інформації про державне та комунальне майно тягне за собою ряд негативних наслідків. Проблема з отриманням такої інформації як шляхом «пасивного» доступу, так і навіть шляхом «активного» доступу, не дає змогу громаді, громадськості реалізовувати свої права на приватизацію чи оренду,  здійснювати контроль за ефективним використанням та розпоряджанням комунальною і державною власністю. Через закритість інформації про державне та комунальне майно існує чимало зловживань в цій сфері. Органи влади та посадові особи намагаються через заперечення права на інформацію, перешкоджання доступу до інформації приховувати інформацію та реальний стан речей, які відбуваються у сфері використання та розпоряджання народним майном.
Результати досліджень, які здійснені Станіславською правозахисною групою в рамках реалізації проекту, висвітлено в брошурі   «Доступ громадськості до інформації про комунальне та державне майно на Прикарпатті». У цьому виданні висвітлено результати громадського моніторингу реалізації та захисту права на інформацію про комунальне та державне майно шляхом «пасивного» та «активного» доступу, механізми реалізації та захисту права на інформацію, а також правові засоби для отримання вичерпної інформації про державне та комунальне майно.
 
 
 
Керівник проекту,
 голова Станіславської правозахисної групи
Андрій Малетин


 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net