Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... Молодіжні активісти взяли участь в семінарі щодо п... Реформування митних процедур на місцевому рівні об... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів новин -> Новини/2007-2012

Партія регіонів вирішує свої політичні завдання, дискримінуючи громадські організації?

Партія регіонів вирішує свої політичні завдання, дискримінуючи громадські організації. Саме такий висновок можна зробити із заяв керівників фракції про необхідність обмеження іноземного фінансування українських ГО. Втім, громадські організації – це не сфера політики. ГО – ті, хто займаються вирішенням суспільно важливих проблем, надають якісні соціальні послуги, здійснюють профілактику негативних явищ (боротьба з курінням та наркотиками), проводять волонтерські акції та надають благодійну допомогу. Про це йшлося у ході прес-конференції «Чому українська влада боїться громадських організацій?», яка відбулася 10 травня 2011 р. в «УНІАНі».

У ході прес-конференції представники громадських організацій звернулися до депутатів Верховної Ради із закликом виконати взяті на себе зобов’язання перед Радою Європи та підтримати законопроект «Про громадські організації» №7262-1, який відповідає вимогам європейського законодавства.
 
Як відомо, Україна пообіцяла ПАРЄ ухвалити демократичний Закон «Про громадські організації» ще у 2008 році, коли Європейський суд з прав людини визнав чинний Закон «Про об’єднання громадян» недемократичним і таким, що порушує Конвенцію про захист прав людини.
 
«Нині у Верховній Раді «застряг» законопроект «Про громадські організації» № 7262-1, який відповідає європейським стандартам. Цей законопроект спрощує створення і діяльність ГО. В цей же час у «Регіонах» готують свій законопроект на «путінський лад», що лише погіршить умови діяльності ГО: зробить законодавство жорсткішим, ускладнить роботу організацій, обмежить джерела їх фінансування», - заявив Максим Лациба (Український незалежний центр політичних досліджень).
 
Серед країн, які бралися контролювати міжнародні організації через ухвалення подібних законів, - Туркменістан, Узбекистан і Білорусь.
 
«Заяви представників Партії регіонів про те, що нині в Україні розробляється законопроект, який має на меті заборонити будь-яке іноземне фінансування громадських організацій в Україні, об’єднали весь третій сектор довкола цієї антидемократичної та дискримінаційної ініціативи, адже вона варта сотні тисяч життів українців, - стверджує Дмитро Шерембей («Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД»). - Оскільки наша держава не здатна фінансувати розв’язання соціальних проблем, заборона іноземного фінансування українських громадських організацій - загроза мало захищеним групам нашої країни».
 
За його словами, сьогодні діти-інваліди, ВІЛ-позитивні, хворі на туберкульоз - мільйони людей - одержують допомогу в громадських та неурядових організаціях. За 10 років сервісні організації України залучили майже 1 мільярд доларів безповоротних коштів. Якби не іноземна допомога - десятки тисяч наших співгромадян вже давно померли б від СНІДу, а дітей-сиріт у притулках, які фінансуються за рахунок іноземних джерел, нічим би було годувати. Якщо зараз заборонити іноземне фінансування українських громадських організацій, то 25 тисяч людей втратили б можливість лікуватись та зберегти своє життя. Ще 70 тис. людей не змогли б отримувати пряму допомогу на дому від соціальних працівників. 
 
«За 10 років ми побудували у цій країні систему допомоги – близько 110 організацій, які напряму допомагають ВІЛ-позитивним людям. Ми плануємо на наступні 5 років залучити близько 300 млн доларів міжнародної допомоги, аби витратити їх на українців», -  сказав Д. Шерембей.
 
Він переконаний: якщо прийняти закон, який обмежить іноземне фінансування, то Україна провалиться у 90-ті роки, кожного дня інфікуватимуться більше 300 людей, а не 50, як сьогодні. «Україна дала на міжнародній арені обіцянку, що вона зупинить епідемію. Пройшло 7 років: держава фінансує програму по ВІЛ-СНІДу лише на 30 %. Її 100-відсоткове фінансування скоротило б темпи  розвитку епідемії», - наголосив Д. Шерембей. Інше питання – наскільки ефективно будуть використовуватись ці кошти при існуючій корупції у сфері закупівель медичних послуг та препаратів. «Наша організація теж купує ліки для людей. Але ми купуємо у 20 разів дешевше, ніж держава», - сказав він.
 
«Наша держава забуває, що громадські організації здатні самостійно знаходити фінансові ресурси за кордоном у благодійних організацій, залучати їх в Україну і витрачати. Якщо Україна піде шляхом, який пропонують деякі радикально налаштовані «регіонали» – весь світ зробить висновок, що жадоба влади та тотального контролю в Україні вищі за потреби людей. Це буде встановлення антидемократичного режиму в Україні», - наголосив Д. Шерембей.
 
Влада аргументує потребу в обмеженні умов іноземного фінансування громадських організацій необхідністю уникнути втручання іноземних держав у внутрішнє життя України. В той же час найбільшим грантоїдом в Україні є сама держава, яка отримує величезні гранти і взагалі не звітує про них, на відміну від ГО, які отримують від загальної суми незначний відсоток і звітують за їх використання і перед донорами, і перед державою.

«Основним отримувачем фінансової, в тому числі і грантової допомоги від іноземних урядів, є держава. Станом на минулий рік, в Україні у стані виконання було понад 220  різних програм та проектів, фінансованих іноземними урядами, посольствами та міжнародними фінансовими установами, отримувачами яких були державні установи України всіх рівнів. Найбільший донор - Європейський Союз - має надзвичайно розгалужену систему підтримки процесу реформ в Україні. Європейський інструмент сусідства та партнерства має 5 різних каналів фінансування, лише один із яких  - національний компонент - на бюджетний період 2007-2013 років передбачає виділення Україні понад 960 мільйонів євро, а це понад 11 мільярдів гривень безповоротної фінансової допомоги центральним органам влади», - зазначив Святослав Павлюк (фундація PAUCI). Варто зазначити, що в українських  відкритих джерелах інформації відсутні дані про мету проектів і суми, які виділяються, та результати виконання.

Суми, які отримують неурядові організації цілої держави від різноманітних донорів, не перевищують 15-20 мільйонів доларів.

«Ця сума на два порядки менша від тої, яку отримує держава. При цьому ГО повністю і регулярно звітують про використання цих коштів як донорам, так і Державній податковій адміністрації», - зазначив Св. Павлюк.

Він також додав, що всі західні  донори, які надають фінансування громадським організаціям, як правило оприлюднюють на своїх веб-сторінках цю інформацію та включають її у щорічні звіти.

Яскравий приклад корисної роботи в сфері поліпшення громадського здоров’я для країни, яка переживає демографічну кризу, навела Ганна Гопко (Коаліція громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну»). Завдяки комплексу ефективних антитютюнових заходів кількість щоденних курців, починаючи з 2005 року, зменшилася з 15 мільйонів осіб до 11.
 
«Зникла гламурна реклама сигарет на білбордах, у транспорті та інших громадських місцях обмежено тютюнокуріння, на пачках сигарет з’явилася інформація про наслідки тютюнокуріння, сигарети нарешті почали дорожчати», - зазначила Г. Гопко.
 
Важливо також, що завдяки підвищенню тютюнових акцизів минулого року бюджет отримав рекордні надходження за всю історію України - майже 13 млрд грн. Це більше, ніж за 2008-2009 роки, разом узяті.
 
«Як результат: нарешті в Україні намітилась тенденція до зменшення поширеності тютюнокуріння. Якщо у 2005 році курила кожна п’ята жінка (20%) та 67% чоловіків, то у 2010 – уже 10% жінок та 50% чоловіків. Це - конкретні досягнення, які стали можливими завдяки комплексу ефективних антитютюнових заходів, здійснених часто у партнерстві громадських організацій та влади чи завдяки тиску громадських організацій», - наголосила Г. Гопко.
 
Учасники прес-конференції закликають депутатів Верховної Ради підтримати законопроект №7262-1, який здатен запровадити європейські стандарти для створення та діяльності громадських організацій в Україні, що покращить діалог між владою і суспільством.
 
Нагадаємо, що 21 квітня парламент мав розглянути цей законопроект, але не встиг. 12 травня народні депутати планують розглянути його на черговому засіданні Верховної Ради. Але законопроект знову стоїть у кінці порядку денного, тому є ризик, що народні депутати не встигнуть його розглянути. Громадські організації вимагають першочергового розгляду законопроекту «Про громадські організації».
 
Детальніше про адвокатування проекту Закону України «Про громадські організації» дивіться на сайті
http://gromzakon.org.ua/


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net