Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Громадські активісти навчались інструментам впливу... Посібник «Об’єднання громад» Представники НУО, які працюють із розвитком громад... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів новин -> Новини/2007-2012

Програма розвитку ОСББ потребує суттєвого удосконалення, - висновки експертів
Представники інформаційно-правового центру "Наше право" підготували експертний висновок стосовно ефективності виконання Програми сприяння створенню та забезпечення функціонування ОСББ у м. Львові на 2009-2012 роки (+ ПОВНИЙ ТЕКСТ ЕКСПЕРТНОГО ВИСНОВКУ)


ЕКСПЕРТНИЙ ВИСНОВОК

стосовно Програми сприяння створенню та забезпечення функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у м. Львові на 2009-2012 роки

 

Програма сприяння створенню та забезпечення функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у м. Львові на 2009-2012 роки - затверджена ухвалою міської ради №2693 від 18.06.2009 р. (далі – програма).

Дана програма розроблена на виконання Законів України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку“, “Про приватизацію державного житлового фонду“, “Про Загальнодержавну програму реформування житлово-комунального господарства на 2004-2010 роки“, постанови Кабінету Міністрів України “Про реалізацію Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку“ від 11.10.2002 № 1521.

Попри позитивні моменти, які визначені у відповідній програмі стосовно створення умов для ефективного розвитку ОСББ, варто висловити ряд зауважень і пропозицій до окремих її положень.

 

1. Програма вибірково описує проблеми у сфері ЖКГ та дублює окремі норми законодавчих актів. Положення програми у загальних рисах описують питання необхідності реформування житлово-комунального господарства (п.2.1-2.4), дублюють (повторюють) зміст статей Закону „Про Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” (п.2.5 = ст.1; п.2.6 = ст.4; п.2.7 = ст.15; п.2.9 = ст.16; п.2.10 = ст.4; п.2.12 = ст.28), Закону „Про місцеве самоврядування” (п.2.11 = ст.18). У програмі містяться вибіркові роз’яснення переваг створення ОСББ (п.2.13, 2.18, 2.19), декларування пріоритетності створення ОСББ (п.2.14) та соціального партнерства (п.2.20), а також подання статистичних даних щодо створених ОСББ у місті (п.2.15-2.17). На нашу думку, не зовсім коректним є наявність у даній програмі положень стосовно „основних проблем, що стримують розвиток та ефективну діяльність” (п.2.23), які ґрунтуються на результатах сумнівних письмових опитувань (анкетувань) керівників ОСББ (п.2.22).

Отож, із ретельного аналізу текстової частини програми випливає висновок про те, що загальний опис проблем на вирішення яких спрямована сама програма, займає загалом більше 40% її загального текстового обсягу. На нашу думку, дана програма повинна не констатувати загальновідомі проблеми, а безпосередньо визначати конкретні шляхи їх вирішення.

 

2. Декларативність визначеної у програмі мети і завдань, її шляхів реалізації. Даний нормативний акт має на меті, як у ньому зазначено, забезпечити умови створення і сталого, ефективного функціонування ОСББ, підвищення ефективності управління житловим фондом (п.3.1). Варто зауважити, що найбільше проблем в ОСББ виникає здебільшого не під час його створення, а в процесі безпосередньої інституціоналізації, зокрема отримання будинку на баланс, прибудинкової території, проведення ремонтних робіт тощо.

На жаль, вимірюваність ефективності програми звужується виключно до статистичних, кількісних критеріїв - додатковим створенням ще 400 ОСББ (п.3.1). Сформулювані завдання програми обмежуються консультаційною підтримкою (п.3.2.1), допомогою при створенні ОСББ (п.3.2.2), створенню системи управителів і конкурентного середовища (п.3.2.3), покращенню знань керівників ОСББ (п.3.2.4), проведенню першого кваліфікованого технічного огляду будинку (п.3.2.5), фінансуванню робіт з капітального ремонту (п.3.2.6) та прозорості фінансової допомоги (п.3.2.7), а також інформаційно-роз’яснювальної роботи. На нашу думку, визначаючи дані завдання, орган місцевого самоврядування бере на себе не властиві йому функції – здебільшого просвітницьку діяльність, а натомість мало уваги зосереджує на питаннях регулювання і спрощення механізмів функціонування ОСББ.

Загальні словосполучення „прогресивна форма самоорганізації” (п.4.1), надмірне акцентування уваги на „інформаційно-роз’яснювальній роботі” (п.4.2.1), вживання оціночних понять „надання всебічної допомоги” (п.4.2.2) чи „методичної допомоги” (п.4.2.6) свідчить про відсутність базового розуміння можливостей втілення самої програми.

Програма не містить чіткості у визначенні шляхів її реалізації, описує переваги у створенні ОСББ, а також не закладає комплексних підходів у сприянні функціонування ОСББ.

Отож, невдале визначення основної мети і завдань програми, шляхів її реалізації, загалом не сприяє її ефективному впровадженню, окресленню можливостей участі міської адміністрації у спрощенні умов і процедур для діяльності об’єднань.

 

3. Непрозорі механізми фінансового забезпечення програми. Законодавчо встановлений обов’язок стосовно першого капітального ремонту будинку визначається у програмі як основний «спосіб заохочення» мешканців до створення ОСББ (п.2.19). Фактична відсутність прозорої процедури надання коштів місцевого бюджету, зокрема на ремонтні роботи в будинку (покрівля, внутрішньобудинкові системи), створює прогалину у реальному впровадженні хороших намірів із співфінансування відповідних робіт у будинках. Відсутність практики проведення конкурсів серед ОСББ, як це передбачено п.3.2.7., загалом не сприяє забезпеченню прозорості і відкритості у розпорядженні коштами місцевого бюджету. Дискреційні повноваження відповідальних посадових осіб стосовно погодження питань фінансування ремонту будинків, відсутність відкритих конкурсів, сприяють хаотичному і фактично ручному виконанню завдань програми. Й досі не вироблено процедури і порядку безпосередньої фінансової підтримки ОСББ, яка передбачена п.5.5.4.

У програмі передбачені заходи стосовно виготовлення землевпорядної документації прибудинкової території, технічного паспорта будинку, паспортів інженерного господарства за рахунок попереднього балансоутримувача (пп. 3.2.1, 5.5.2). Попри це, відсутній порядок і процедура прозорого використання коштів міського бюджету на виготовлення цієї документації, часткової чи повної оплати вартості такого виготовлення за кошти міського бюджету.

Як свідчать практика функціонування ОСББ, у більшості випадків, представники ОСББ безпосередньо здійснюють фінансування питань виготовлення відповідної документації за рахунок самих об’єднань.

Рекомендуємо розробити і затвердити порядок надання фінансової підтримки об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, а також конкретних заходів стосовно питань покриття витрат на виготовлення технічних паспортів будинків, планів інженерних мереж і технічної документації на прибудинкову територію.

 

4. Аналіз окремих заходів реалізації програми. Серед заходів програми передбачено зокрема фінансування запровадження конкурсу з надання фінансової підтримки ОСББ (п.7.2), та запровадження конкурсу серед ОСББ (п. 7.3), а також організацію навчань (семінарів, тренінгів, курсів тощо) щодо управлінням житловим будинком. На виконання цих заходів передбачені кошти із міського бюджету.

На жаль, процедура і порядок використання відповідних коштів – відсутня. Сумнівними, з нашої точки зору, є ефективність реалізації зазначених заходів. Адже, здебільшого такі конкурси фактично не проводяться, а навчання проводяться міськими посадовцями в межах їхніх функціональних обов’язків.

Пропонуємозменшити видатки з місцевого бюджету на відповідні заходи, які не мають індикаторів вимірюваності їх ефективності і доцільності.

 

5. Контроль за виконанням програми. Програмою передбачено “громадський контроль” за ходом реалізації програми представниками громадських організацій. При цьому, у програмі суттєво обмежується діяльність даних інститутів до обов’язкового визначення у статуті діяльності «у сфері житлового господарства»(п.5.6.). Ні положення програми, ні локальне законодавство не визначають форм контролю за ефективністю виконання даної програми.

Окрім цього, як вказує п. 5.7. “контроль за використанням бюджетних коштів, спрямованих на забезпечення виконання Програми, здійснюється у порядку, встановленому чинним законодавством України».

Пропонуємо у положеннях програми визначити механізми контролю громадськості за виконанням програми і використання коштів, а також підзвітності посадових осіб – безпосередніх виконавців програми перед територіальною громадою.

 

Враховуючи вище викладене, вважаємо, що дана програма потребує суттєвого удосконалення в частині усунення дублювань положень законодавчих актів, закладення ефективних механізмів розвитку ОСББ, формулювання мети і завдань, шляхів виконання, покращення процедури і порядку виконання передбачених заходів в рамках програми.

 

Для покращення сприяння створенню та забезпеченню функціонування ОСББ пропонуємо:

1. Внести зміни та доповнення до Програми сприяння створенню та забезпечення функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у м. Львові на 2009-2012 роки/ або розробити її у новій редакції.

2. Розробити критерії для оцінки ефективності реалізації Програми сприяння створенню та забезпечення функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у м. Львові на 2009-2012 роки.

3. Підготувати та оприлюднити публічний звіт про результати виконання і витрачені кошти для реалізації Програми сприяння створенню та забезпечення функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у м. Львові на 2009-2012 роки.

4. Запровадити ефективні механізми участі представників ОСББ у формуванні та реалізації житлово-комунальної та тарифної політики Львівської міської ради шляхом створення дорадчих органів, проведення консультацій з громадськістю, створення фахових робочих груп.

5. Забезпечити прозорість та відкритість виконання заходів програми, а також їх фінансування шляхом розробки і прийняття порядку і процедури конкурсного фінансування відповідних заходів, критеріїв ефективності їх виконання.

6. Спростити процедуру оформлення у власність для обслуговування багатоквартирного житлового будинку прибудинкових територій шляхом розробки і прийняття відповідного нормативно-правового акту.

 

 

Висновок підготували: А.Глуховський, Ю. Танасійчук.

 

Затверджено на засіданні правління ІПЦ НАШЕ ПРАВО від 01.02.2011 р.


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net