Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Посібник «Об’єднання громад» Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... Представники НУО, які працюють із розвитком громад... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Актуально -> СТАТТІ

МАКСИМ ЛАЦИБА: Коли українці виграють лотерейний квиток у вільну країну

 

Розбудова демократії в Україні нагадує анекдот, коли один чоловік дуже хотів виграти в лотерею і весь час ходив і просив Всевишнього: «Господи, допоможи мені виграти в лотерею! Мені так потрібен цей виграш… Мені так потрібні ці гроші… Господи, допоможи!». Чоловік так натхненно молився і просив, що Господь нарешті не витримав і каже: «Добре! Ти виграєш в лотерею. Тільки купи нарешті лотерейний квиток».
 
На жаль, українці сьогодні нагадують того чоловіка. Тобто вони хочуть жити у демократичній, вільній країні, але при цьому й досі не наважуються купити лотерейний квиток у вигляді демократичних виборів, громадських рад, контролю влади.
 
Досі занадто мало українців контролюють владу, створюють свої громадські організації, благодійні фонди, ходять на громадські слухання, роблять врешті-решт усвідомлений вибір і моніторять виконання обіцянок політиків. Оце і є той квиток, де виграшем в лотерею є вільна, демократична країна, де захищені права людей, громадянина.
 
У листопаді 2010 року уряд дав нам ще один шанс, ухваливши Постанову №996, ще одну можливість контролювати і впливати на владу, а саме - через роботу громадських влад при органах виконавчої влади. Громадська рада не є ліками від всіх хвороб, але це є справді шанс, коли громадські організації, благодійні, профспілки можуть увійти до такої ради і запрошувати на свої засідання керівництво органів влади. Громадська рада має право вимагати від влади необхідну інформацію та врахування своїх рекомендацій і пропозицій, заслуховувати звіти про діяльність органу влади, здійснювати антикорупційну експертизу нормативно-правових актів.
 
Ефективність роботи громадської ради в першу чергу залежить від самих громадських організацій, які увійдуть до її складу. Інноваційність постанови полягає в тому, що тепер склад громадської ради формується не за наказом міністра, а самими громадськими організаціями на своїх установчих зборах. Положення про роботу громадської ради ухвалюється самою громадською радою, а не міністром. Тобто це величезний шанс і відповідальність громадянського суспільства: показати, наскільки неурядові організації здатні ефективно та професійно взаємодіяти з органами влади.
 
Я Вам скажу, що цей процес іде достатньо успішно. Вже відбулись установчі збори при шести обласних державних адміністраціях, скрізь були сформовані громадські ради шляхом рейтингового голосування. Наскільки мені відомо, то і громадськість, яка брала участь в установчих зборах, і представники ОДА позитивно оцінюють результат, і ради почали працювати.
 
Наведу приклад: перша громадська рада була створена при Вінницькій обласній державній адміністрації. До складу ради увійшли 56 громадських організацій, профспілок, благодійних фондів, бізнес-асоціацій. При грамотній організації процесу можна бути фінансово та економічно незалежними від органу влади. Приміром, один із учасників громадської ради - відомий бізнесмен - надав свій офіс для роботи секретаріату ради. Деякі громадські організації - члени ради надають свої приміщення для тих чи інших заходів. Організації об’єднують свої ресурси для забезпечення оргтехнікою, канцтоварами тощо.
 
Більше того, хочу Вам сказати, що якщо у громадські ради не підуть активні дієві громадські організації, а будуть з острахом ставитися до них, сприймаючи як вигадку влади, то до рад точно потраплять лояльні, припартійні організації. В такому випадку вони будуть робити публічний «одобрямс» дій влади. Тому відповідальність кожного активного громадянина та громадської організації - долучитися до роботи громадських рад, зробити їх професійними і перетворити цей шанс в реальний інструмент покращення політики і життя людей.

 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net