Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
«Охорона довкілля – стратегічний пріоритет громади... Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... Реформування митних процедур на місцевому рівні об... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Актуально -> СТАТТІ

ЄГОР КРАВЧУК: ОСББ, перший крок до успіху

 

Хоча в нашому місті сплата комунальних послуг населенням більше 90%, борги перевищують 200 000 грн, а це доволі значна сума, якої вистачило б на гарний ремонт декількох будинків. Наскільки ще ЖЕК буде в таких умовах виконувати свої функції — невідомо.

Хоча на перший погляд вибір у громади досить невеликий, але то не так.
Самий найпростіший спосіб — мовчки сплачувати комунальні платежі, сподіваючись на те, що влада чесно та справедливо сформує тарифи, ніхто та ніщо не поцупить, та кошти використають за призначенням. А якщо не виконають обіцяних послуг — тихо на кухнях клясти уряд, місцеву владу, депутатів, ЖЕК та світову кризу та продовжувати платити, надіючись на краще….

Трохи важчий спосіб — громадою проконтролювати ті самі послуги та по можливості зробити прозорі тарифи, формування, та їх виконання. Багато хто може заперечити: “Це неможливо, Ви забагато вимагаєте!”… Зовсім ні, такі процедури передбачені законодавством. По факту комунальні тарифи повинні бути сформовані для кожного будинку окремо, визначено терміни, умови та порядок виконання послуг. Такий додаток повинен бути оприлюднений для всієї громади та бути невід'ємною часткою договору на комунальні послуги. Маючи на руках такий документ, кожен мешканець багатоповерхівки буде в змозі проконтролювати виконання послуг — а у разі їх неналежного або невиконання — звернутися до ЖЕКу з вимогою зробити перерахунок сплати комунальних платежів.

Що ж, шукати “крайніх” - діло доволі невдячне, можна звинуватити всіх та кожного, хто причетний до влади…… Якщо громада не хоче приймати активну участь у керуванні власним спільним майном — будуть винні всі. Поганий буде і колишній уряд, та й новий. Можна констатувати, що саме законодавство побудовано таким чином, що прав у місцевої влади зовсім обмаль, та система розподілу бюджетних коштів дуже недосконала…. Те, що Ми бачимо — наслідки байдужості громади та недосконалого законодавства минулого уряду……

Хоч картина намальована доволі невесела, але вихід давно існує. Є ще один варіант, коли громада сама розпоряджається коштами та вирішує куди та за що сплачувати. Вже багато років існує закон про “Об'єднання співвласників багатоповерхових будівель” (надалі ОСББ). І хоча в місцевій пресі декілька раз промайнули статті про необхідність створення ОСББ та далі діло не просунулось. Причин багато — пасивність депутатів, небажання співпрацювати з громадою та й непрозоре розподілення грошей на фінансування ЖКГ створює благодійне підґрунтя з махінацій фінансами. Але напевно самий великий чинник — відсутність достовірної та зрозумілої інформації про ОСББ, його утворення, функцій та методів управління.

На законодавчому обрії теж з'явилися зміни щодо ОСББ: розглянуті зміни в закон - ОСББ обов'язково формуються в новобудовах та мінЖКГ з 2015 року планує обов'язкове впровадження ОСББ у приватизованому житловому фонді. Так що надії на “доброго” дядю, який все прийде та полагодить вже не має. Пора прокидатися, адже коли настане тотальна ера “ОСББтизації”, кошти на капітальний ремонт будинку “вибити” буде вкрай важко….. Маємо в запасі ще 4-5 років…

Так чи відрізняється ЖКГ від ОСББ? Відмінностей дуже багато, розглянемо деякі з них:
Перша відмінність це те, що ОСББ неприбуткова організація та звільнена від сплати податків і ПДВ, що вже залишає 20% коштів для потреб домовласників. Відсутній громіздкий апарат посадовців та цілий комплекс витратних чинників, що входять до формування ціни на комунальні послуги. ОСББ має можливість на свій вибір витрачати кошти на утримання будинку, або акумулювати їх на значні витрати (на кшталт капітального ремонту, встановлення відеоспостереження, спорудження дитячих майданчиків, встановлення міні-котелень), створювати резервні фонди або фонди на інші непередбачувані випадки. ОСББ має право самостійно визначати виконавця послуг або складати договори на обслуговування або проведення ремонтних робіт з ПП. Переваг дуже багато — основна перевага, що кошти не сплачуються невідомо куди та значно менший шанс отримати відповідь: “А коштів немає….”

Звісно, переваг багато, але багато недоліків….. Вкрай важко переконати мешканців будинку в необхідності створення ОСББ. Старше покоління з недовірою відноситься до всіляких нововведень і потрібно буде докласти значних зусиль, щоб переконати в необхідності самоврядування. Ще один фактор: достатньо велика сума, яка потрібна для реєстрації об'єднання (витрати на послуги нотаріуса та сплати за послуги багатьох інстанцій). Недоліком є й те, що в багатоповерхівках відсутні службові приміщення, а якщо вони й були колись заплановані — вже давно приватизовані та продані. Адже з створенням ОСББ до керівництва переходять обов'язки ЖКГ по видачі різноманітних довідок та реєстрації проживання. Є приказка: “Починати завжди важко….”, зміни можна буде відчути не зразу, потрібно 2-3 роки кропіткої праці та відданості, щоб перетворити занедбані багатоповерхівки на затишні будиночки, коли кожен власник квартири буде відчувати себе як дома не тільки у власній оселі, а й на охайному подвір'ї та чистенькому під'їзді….. І ще одне: якщо будуть створюватися ОСББ — це не додаткове навантаження на керівника ОСББ а спільна праця всіх жителів будинку!!!

Єгор Кравчук, ГО «Сокіл»

 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net