НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин |
Архів новин -> Новини/2007-2012Звіт про результати проведення громадського обговорення проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» З метою забезпечення вивчення та врахування думки громадськості та дотримання вимог пункту 23 Порядку залучення громадян до формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 січня 2010 року № 10, проект постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» (далі – проект постанови) був розміщений у червні 2010 року на офіційному сайті Міністерства юстиції та урядовому веб-сайті «Громадянське суспільство і влада».
Метою проекту постанови є визначення основних вимог до організації і проведення органами виконавчої влади консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики та впровадження демократичного порядку формування громадських рад при центральних і місцевих органах виконавчої влади.
Проект постанови було доопрацьовано з урахуванням результатів консультації, яку було проведено 13 травня 2010 року за участю представників таких інститутів громадянського суспільства:
- громадської організації «Український незалежний центр політичних досліджень»;
- Українського союзу промисловців і підприємців;
- Українського національного комітету Міжнародної торгової палати;
- Програми сприяння Парламенту II;
- Українського національного комітету Міжнародної торгової палати;
- Інституту релігійної свободи;
- Всеукраїнської громадської організації «Спілка громадських організацій України «Народна Рада»;
- громадської організації «Територія успіху»;
- Української асоціації видавців періодичної преси;
- Міжнародної правозахисної організації «Міжнародна Ліга захисту прав громадян України»;
- благодійного фонду «Творчий центр ТЦК»;
- Всеукраїнської громадської ради «Хран»;
- Інформаційно-аналітичного центру «Громадський простір»;
- громадської організації "Інститут місцевої демократії";
- громадської організації «Інститут політичної освіти»;
- Всеукраїнської громадської організації інвалідів чорнобильців «Чорнобиль-Єдність»;
- громадської організації «Всеукраїнська екологічна ліга»
та представників заінтересованих органів виконавчої влади.
До проекту постанови, розміщеному на офіційному сайті Міністерства юстиції та урядовому веб-сайті «Громадянське суспільство і влада», надійшли пропозиції, які були частково враховані, від:
- Федерації професійних спілок України;
- Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні;
- Громадської організації «Центр громадської адвокатури» (м. Львів);
- Громадського інформаційно-методичного центр «Всесвіт» (м. Харків);
- Еколого-культурного центру «Бахмат»;
- Інформаційно-правового центру «Наше право».
Текст проекту постанови
|
Пропозиції та зауваження
|
Враховано / не враховано
|
Пропозиції та зауваження до окремих статей проекту постанови
|
Федерація професійних спілок України
|
|
Доповнити проект Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики (далі – проект Порядку) новими пунктами в редакції, що відповідає пунктам 5, 9, 10 діючої редакції Порядку залучення громадян до формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 січня 2010 року №10.
«5. Для координації заходів, пов’язаних з проведенням консультацій з громадськістю та моніторингу врахування громадської думки, при органах виконавчої влади утворюються в установленому порядку постійно діючі колегіальні виборні консультативно-дорадчі органи - громадські ради.»
9. Органи виконавчої влади складають щороку орієнтовний план проведення консультацій з громадськістю виходячи з основних завдань, визначених Програмою діяльності Кабінету Міністрів України, Державною програмою економічного і соціального розвитку України, орієнтовним планом законопроектних робіт та іншими документами, а також з урахуванням пропозицій громадської ради.
Орієнтовний план проведення консультацій з громадськістю затверджується до 1 січня та оприлюднюється у засобах масової інформації, на веб-сайтах органів виконавчої влади або доводиться до відома громадян в інший прийнятний спосіб.
10. З метою організації та проведення консультацій з громадськістю з визначеної тематики орган виконавчої влади розробляє план, у якому зазначаються перелік питань (проблем), форма і строки проведення консультацій, порядок оприлюднення інформації про їх проведення та врахування результатів.
|
Не враховано, оскільки зазначені положення є формальними та не набули належної практики правозастосування, при цьому надмірно ускладнюють процедуру консультацій з громадськістю, визначену проектом Порядку.
|
Абзац сьомий пункту 8 проекту Положення
«До заяви додаються:
витяг з протоколу засідання вищого керівного органу про делегування представника для участі в установчих зборах, засвідчений печаткою (у разі наявності);»
|
Вилучити абзац сьомий пункту 8 Загального положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації (далі – проект Положення), оскільки звернення, підписане особою, уповноваженою вищим керівним органом, вважаємо достатнім підтвердженням намірів щодо участі представника організації в установчих зборах.
|
Норму викладено з урахуванням пропозицій громадських організацій в такій редакції:
|
Абзац сьомий пункту 8 проекту Положення
«До заяви додаються:
рішення керівника інституту громадянського суспільства, якщо інше не передбачено статутом, про делегування представника для участі в установчих зборах, засвідчений печаткою (у разі наявності);»
Абзац другий пункту 14 проекту Положення.
«Рішення громадської ради мають рекомендаційний характер.»
|
Абзац другий пункту 14 проекту Положення пропонуємо залишити в діючій редакції (абзац другий пункту 10):
«Рішення громадської ради враховуються органом виконавчої влади, при якому вона утворена, під час прийняття остаточного рішення або в подальшій роботі. У разі прийняття громадською радою рішення щодо необхідності доопрацювання проекту нормативно-правового акта такий акт доопрацьовується за участю громадської ради.»
|
Норму викладено з урахуванням пропозицій громадських організацій в такій редакції:
«Рішення громадської ради мають рекомендаційний характер і враховуються органом виконавчої влади у своїй діяльності.»
|
«15. В органі виконавчої влади функції із забезпечення зв’язків з громадською радою виконує підрозділ у зв’язках з громадськістю.»
|
Доповнити пункт 15 проекту Положення новим абзацом, виклавши його у такій редакції:
«11. Забезпечення громадської ради приміщенням, засобами зв’язку, створення необхідних умов для її роботи та проведення засідань здійснює відповідний орган виконавчої влади. В органі виконавчої влади функції із організаційного та технічного забезпечення роботи громадської ради виконує підрозділ у зв’язках з громадськістю.»
|
Пропозицію не враховано. Оскільки кількісний склад громадських рад у проекті Положення є невизначеним, фінансове-матеріальне забезпечення їх діяльності (в тому числі й щодо забезпечення приміщенням) може виявитися обтяжливим для органу виконавчої влади.
|
Спільний представницький орган сторони роботодавців на національному рівні
|
|
Проект постанови вводить поняття «громадськість», але не дає його визначення.
|
Термін «громадськість» використовується у тексті проекту Постанови з урахуванням правозастосовної практики постанов Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2004 року № 1378 «Деякі питання щодо забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» та від 6 січня 2010 року № 10 «Про затвердження Порядку залучення громадян до формування та реалізації державної політики».
|
|
Проект постанови не визначає будь-яких критеріїв професійності для громадськості, що прагне брати участь в управлінні державними справами.
Як показала практика проведення подібних консультацій, суб`єкти, які залучаються до участі у формуванні та реалізації державної політики, повинні мати адміністративну та організаційну спроможність, а також набір ознак, що доводять професійність того чи іншого інституту громадянського суспільства.
На нашу думку, держава має знати кого вона долучатиме до участі у державотворенні.
Виходячи із зазначеного, СПО пропонує наступні критерії для інститутів громадянського суспільства, які залучатимуться до участі в управлінні державними справами, а також рівні проведення консультацій:
на національному рівні - всеукраїнський статус; досвід роботи не менше двох років; наявність організаційно-технічної інфраструктури (апарат, приміщення, веб-сайт чи інші засоби масової інформації тощо); адміністративна та фінансова незалежність;
на територіальному рівні – поширення діяльності на територію відповідної адміністративно-територіальної одиниці; досвід роботи не менше одного року; наявність організаційно-технічної інфраструктури (апарат, приміщення, веб - сайт чи інші засоби масової інформації тощо); адміністративна та фінансова незалежність.
При визначенні суб`єктів проведення консультацій, перевагу необхідно віддавати інституціям, що об`єдналися у відповідні представницькі органи для захисту своїх інтересів і об`єднують більшість відповідного сегменту.
Перевірка інституцій на відповідність зазначеним критеріям, на нашу думку, має здійснюватися відповідним органом, який утворює та організовує діяльність відповідної громадської ради.
Такий порядок пропонуємо поширити і на формування громадських рад при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, обласних, Київській, Севастопольській міських держадміністраціях.
|
Пропозиція не врахована, оскільки встановлення додаткових вимог до представників інститутів громадянського суспільства не узгоджуватиметься з положеннями частини п’ятої статті 36 та частини першої статті 38 Конституції України, якими, зокрема, гарантовано рівне право громадян на участь в управління державними справами та передбачено, що усі об’єднання громадян є рівними перед законом.
|
7. Публічне громадське обговорення передбачає організацію і проведення:
конференцій, семінарів, форумів, громадських слухань, круглих столів, зборів, зустрічей з громадськістю, громадських приймалень;
теле- або радіодебатів, дискусій, діалогів, інтерв’ю та інших передач теле- і радіомовлення, Інтернет-конференцій, електронних консультацій, телефонних «гарячих ліній», інтерактивного спілкування в інших формах.
8. Вивчення громадської думки здійснюється шляхом:
проведення соціологічних досліджень та спостережень (опитування, анкетування, контент-аналіз інформаційних матеріалів, фокус-групи та інше);
запровадження спеціальних рубрик у друкованих та електронних засобах масової інформації;
проведення експрес-аналізу коментарів, відгуків, інтерв’ю, інших матеріалів у друкованих та електронних засобах масової інформації для визначення позиції різних соціальних груп та заінтересованих сторін;
опрацювання та узагальнення висловлених у зверненнях громадян зауважень і пропозицій;
проведення аналізу інформації, що надходить до спеціальних скриньок.
|
Пункти 7 та 8 проекту Порядку розкривають форми, в яких можуть проводитися публічне громадське обговорення та вивчення громадської думки. Серед них, зокрема, проведення конференцій, семінарів, форумів, круглих столів, теле-, радіо-дебатів, Інтернет - конференцій, проведення соціологічних досліджень, запровадження спеціальних рубрик у друкованих та електронних засобах масової інформації тощо.
На нашу думку, проведення публічних громадських обговорень та вивчення громадської думки за допомогою вказаних механізмів, є досить затратним для державного та місцевих бюджетів. Відсутність адекватного фінансування ставить під сумнів можливість та результативність проведення відповідних публічних громадських обговорень та вивчення громадської думки.
|
Запропоновані у проекті Порядку форми публічного громадського обговорення не є новими та набули відповідну практику застосування.
|
«9. Об’єднання громадян можуть ініціювати проведення консультацій з громадськістю шляхом подання відповідних пропозицій громадській раді або органу виконавчої влади. У разі коли така пропозиція надійшла не менше ніж від трьох легалізованих в установленому порядку об’єднань громадян, діяльність яких поширюється на відповідну територію, проведення консультацій з громадськістю є обов’язкове.»
|
Не можемо погодитись із пунктом 9 проекту Порядку щодо прав об’єднань громадян, які можуть лише «ініціювати проведення консультацій з громадськістю шляхом подання відповідних пропозицій громадській раді або органу виконавчої влади». З нашої точки зору, обмеження прав об’єднань громадян лише «ініціюванням проведення консультацій з громадськістю» грубо порушує чинне законодавство, зокрема, частину 3 статті 20 Закону України «Про об’єднання громадян», пункту 3 частини 2 статті 5 Закону України «Про організації роботодавців», частину 1 статті 19 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
|
Пропозиція не врахована у зв’язку з відсутністю належного обґрунтування. Аналогічна наведеній норма містилася у постанові Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2004 року № 1378 «Деякі питання щодо забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики».
|
13. Публічне громадське обговорення організовується і проводиться органом виконавчої влади із залученням громадської ради у такому порядку:
визначення питання (проблеми) для обговорення;
прийняття рішення про проведення обговорення;
розроблення плану заходів з організації та проведення обговорення (у разі потреби);
оприлюднення інформації про проведення обговорення;
обговорення та збирання інформації про оцінювання громадськістю ефективності запропонованого рішення, його альтернативи;
урахування результатів обговорення під час прийняття остаточного рішення;
оприлюднення на урядовому веб-сайті «Громадянське суспільство і влада» та на веб-сайті органу виконавчої влади (у разі його наявності) або в інший прийнятний спосіб результатів обговорення, прийнятого остаточного рішення та його обґрунтування, а також відомостей про стан врахування поданих пропозицій не пізніше, ніж через два тижні з дня його проведення.
|
Пункт 13 проекту Порядку визначає порядок проведення публічного громадського обговорення, яке, зокрема, складається з відповідних стадій. Однак, Порядком не передбачено механізм реалізації порядку проведення публічного громадського обговорення, не визначено терміни або зобов’язання відповідного органу влади, місцевого самоврядування розробити порядок проведення публічного громадського обговорення.
|
Пропозиція не врахована у зв’язку з відсутністю належного обґрунтування. Проект Порядку передбачає обов’язкові етапи та строки проведення публічного громадського обговорення.
З метою уникнення формальних підходів до розроблення плану заходів з організації та проведення публічного громадського обговорення у органі виконавчої влади, такий план розробляється у разі потреби (абзац четвертий пункту 13 проекту Порядку).
|
Громадська організація «Центр громадської адвокатури»
|
|
Відсутні положення про те, що проекти актів, які обов’язкові для консультування із громадськістю, повинні в обов’язковому порядку надаватись громадським радам.
|
Пропозицію враховано. Абзац п’ятий пункту 5 проекту Положення викладено в такій редакції «Громадська рада з метою виконання покладених на неї завдань має право отримувати від центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування необхідну інформацію в установленому порядку, проекти нормативно-правових актів від органів виконавчої влади, при яких вона утворена».
|
|
Передбачити, що органи виконавчої влади зобов’язані у тижневий термін оприлюднити на власному веб-сайті, надіслати в електронній формі Секретаріату Кабінету Міністрів інформаційне повідомлення про проведення консультацій з громадськістю.
|
Абзацом першим пункту 10 проекту Порядку передбачено, що інформаційне повідомлення про проведення консультацій з громадськістю не пізніше, ніж за два тижні до початку їх проведення оприлюднюється органом виконавчої влади на власному веб-сайті (у разі його наявності) або в інший прийнятний спосіб.
Пропозиція, що передбачає обов’язок органів виконавчої влади надання в електронній формі Секретаріату Кабінету Міністрів інформаційного повідомлення про проведення консультацій з громадськістю, не узгоджується із Законом України «Про Кабінет Міністрів України».
|
Пункт 20 проекту Порядку «Результати публічного громадського обговорення доводяться органом виконавчої влади до відома громадськості шляхом оприлюднення на урядовому веб-сайті «Громадянське суспільство і влада» та на веб-сайті органу виконавчої влади (у разі його наявності) або в інший прийнятний спосіб з обов’язковим обґрунтуванням прийнятого рішення щодо неврахування пропозицій та зауважень громадськості».
|
Не визначено строки оприлюднення результатів.
|
Пропозицію враховано. Пункт 20 проекту Порядку викладено в такій редакції: «Результати публічного громадського обговорення доводяться органом виконавчої влади до відома громадськості шляхом оприлюднення на урядовому веб-сайті «Громадянське суспільство і влада» та на веб-сайті органу виконавчої влади (у разі його наявності) або в інший прийнятний спосіб з обов’язковим обґрунтуванням прийнятого рішення щодо неврахування пропозицій та зауважень громадськості не пізніше, ніж через два тижні з дня його проведення».
|
Абзац сьомий пункту 8 проекту Положення
«До заяви додаються:
витяг з протоколу засідання вищого керівного органу про делегування представника для участі в установчих зборах, засвідчений печаткою (у разі наявності);»
|
Змінити «витяг з протоколу засідання вищого керівного органу про делегування представника для участі в установчих зборах» на «рішення інституту громадянського суспільства про делегування представника для участі в установчих зборах»
.
|
Норму викладено з урахуванням пропозицій громадських організацій в такій редакції:
«До заяви додаються:
рішення керівника інституту громадянського суспільства, якщо інше не передбачено статутом, про делегування представника для участі в установчих зборах, засвідчений печаткою (у разі наявності);»
|
Абзац другий пункту 14 проекту Положення.
«Рішення громадської ради мають рекомендаційний характер.»
|
Недостатня роль та важелі впливу громадської ради.
|
Норму викладено з урахуванням пропозицій громадських організацій в такій редакції:
«Рішення громадської ради мають рекомендаційний характер і враховуються органом виконавчої влади у своїй діяльності.»
|
Громадський інформаційно-методичний центр «Всесвіт»
|
|
До проекту Положення. Консультативно-дорадчий статус громадської ради є недостатнім для забезпечення права громадян та громадських організацій брати реальну участь у формуванні та реалізації державної політики. Варто чіткіше прописати питання взаємодії громадської ради та органу виконавчої влади, при якому вона утворюється.
|
Автором звернення не внесено конкретних пропозицій.
|
Еколого-культурний центр «Бахмат»
|
|
Прошу додати у проект Положення норму про входження представників громадської ради у комісії і комітети виконавчих органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій.
|
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» утворення для сприяння здійсненню повноважень місцевих державних адміністрацій консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, служб та комісій, визначення їх завдань, функцій та персональний склад належить до повноважень голів місцевих державних адміністрацій.
Абзац восьмий статті 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється за принципом правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами. Відповідно проект постанови може мати виключно рекомендаційний характер для органів місцевого самоврядування.
|
Інформаційно-правовий центр «Наше право»
|
|
Не варто встановлювати обмеження для створення виключно одного дорадчого органу-громадської ради при будь-якому органі. Адже такий підхід також звужує можливості для реалізації відповідного конституційного права. Варто вживати більш широкий термін «консультативно-дорадчі органи при органах виконавчої влади».
|
Утворення для здійснення своїх повноважень постійних, тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів при органах виконавчої влади передбачено, відповідно, частиною першою та третьою статті 51 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», пунктами 19 та 21 Типового регламенту центрального органу виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 року № 1143, пунктом 9 частини першої статті 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
|
Джерело: Міністерство юстиції
Версія для друку
Лінк на e-mail |
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
Дайджест Партнери та друзі 

|