Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Молодіжні активісти взяли участь в семінарі щодо п... «Охорона довкілля – стратегічний пріоритет громади... Консультації щодо діяльності НУО on linе! усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Актуально -> СТАТТІ

Результати опитування організацій громадського сектору щодо проблем, які виникають у процесі легалізації, державної реєстрації та відносин із органами влади

Дане дослідження мало на меті виявити проблеми, які виникають у процесі легалізації, державної реєстрації та відносин громадських, благодійних, релігійних організацій, профспілок із органами влади. Воно також спрямоване на удосконалення  надання правових консультацій, правової  інформаційної  роботи проекту «Громадський моніторинг та консультування з питань державної реєстрації та відносин громадських організацій, релігійних організацій, профспілок, благодійних організацій з контролюючими органами влади як передумова реалізації та захисту права громадян на об’єднання».

Дослідження проводилося  у  рамках проекту, який реалізується Товариством сприяння українсько-польській співпраці у галузі юридичної освіти і науки за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

 

Участь у експертному опитуванні взяли керівники громадських організацій, благодійних організацій, релігійних організацій, професійних спілок з різними статусами та різних регіонів України.

Тема дослідження стосувалася різних сфер взаємовідносин організацій громадянського суспільства із органами влади, легалізації та реєстрації організацій, реєстрації їх як юридичних осіб, проблем, які виникають у громадянського сектору під час реалізації впливу та взаємодії із органами влади, правових аспектів такої взаємодії.

 

У більшості опитаних організацій громадянського суспільства (87 %) виникали проблеми під час реєстрації, перереєстрації та легалізації свого правового статусу. Проте організації намагаються самотужки проходити процедуру легалізації та реєстрації, та 64 % з них не користувалися послугами чи консультаціями юристів.

 

Проблеми легалізації та реєстрації виникають найбільше у організацій, які зверталися до територіальних органів юстиції (39 %) та виконавчого комітету міських рад (32 %).

 

Серед проблем реєстрації 49 % опитаних організацій вважають, що під час процедури легалізації та реєстрації органи влади вимагали хабара. Проте, як з’ясувалося під час експертного опитування, у дуже невеликої кількості представників організацій прямо вимагали хабара. Переважно застосовувалися форма неодноразового повернення документів, які стосуються реєстрації, проте у більшості випадків надання відповіді щодо реєстрації здійснювалася у строки, встановлені законом, проте неодноразово. Зокрема, 73 % респондентів вказали, що у реєструючого органу  було багато необґрунтованих зауважень до документів.

 

Також відповіді вказують на те, що процедура реєстрації організацій громадянського суспільства  в українському законодавстві та на практиці є досить складною - організації  не знають процедури, а органи влади не сприяють у її роз’ясненні.

 

Зокрема, 25 % опитаних невірно визначили орган легалізації і реєстрації, 48 % не знали порядку легалізації та реєстрації, у 47 % організацій виникали проблеми із формування пакету документів. Також респонденти вважають проблемою реєстрації (перереєстрації) довгі терміни (33 %). Справді, строк реєстрації благодійної організації становить два місяці і є надто довгим.  Проте відповідно до чинного законодавства про об’єднання громадян строк реєстрації громадської організації становить три дні. Отож, у більшості випадків мала місце пасивність самих організацій, які не знали і не вимагали дотримання строку.

 

37 % вказали, що органи реєстрації не сприяли, як пояснити правильне заповнення і подання реєстраційних документів.

 

Серед інших «проблемних» органів, у яких реєструється організація, лідерство  опитані віддають податковим органам (46 % зазначили, що проблеми виникали при постановці на облік, 31 % - під час отримання довідки про статус неприбутковості), 29 % вказують на органи статистики, така ж кількість зазначає про Пенсійний фонд, 22 % - отримання дозволу на виготовлення печатки. Найменшу кількість претензій викликає Фонд соціального страхування на випадок тимчасової непрацездатності (11 %), Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань (18 %), Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (13 %). Серед проблем опитані вказували на те, що ці органи вимагають додаткові документи, затягують процедуру постановки на облік, не працює принцип «єдиного реєстраційного вікна», не встановлені чіткі графіки прийому і видачі документів, губляться документи.

 

Серед проблем (конфліктів) у відносинах із органами влади  організацій найбільше турбує питання реєстрації організацій (85 %). Інші права організацій (спори щодо майна, оренди приміщення, конкурсів тощо) порушувалися лише у  7 %. Така ж кількість мала проблеми у процесі проведення перевірок діяльності організацій. У більшості випадків це стосувалося не перевірки діяльності як організації громадянського суспільства, а як юридичної особи щодо правильності сплати податків та соціальних платежів із виплат працівникам та залученим фахівцям.

 

Також у 41 % організацій виникали проблеми із ненаданням чи неналежним наданням відповіді на інформаційні запити та звернення організацій. 18 % організацій стикалися із проблемами оскарження рішення, дії  чи бездіяльності органу влади в інтересах цільової групи, з якою працює організація, чи громади.

 

Лише 2 % організацій вважають проблемною сферою проведення мітингів та зборів. Це пояснюється тим, що така форма впливу громадянського сектору, як і інші активні засоби демонстрації та відстоювання інтересів, не мають підтримки серед організацій.

 

Зокрема, на запитання «Яку форму впливу громадського сектору на владу використовує Ваша організація?» лише 4 % застосовують проведення мітингів та зборів, демонстрацій. Проте ніхто із опитаних за останній рік не проводив таких заходів, 33 % мають бажання, проте не знають порядку.

 

67 % респондентів відповіли, що  вони застосовують проведення публічних слухань і круглих столів.  51 % спрямовують пропозиції органам влади. 2 % розглядають у своїй діяльності лише за можливе форму співпраці із органами влади. 27 % використовують проведення громадського моніторингу діяльності влади, 24 %  оскаржують рішення та бездіяльність органів влади.

 

Щодо подання інформаційних запитів до органів влади, більшість організацій (54 %) за останній рік їх не подавали. Проте ті, хто подавали запити, здебільшого не отримали належних відповідей. Зокрема, 28 % не отримали відповіді взагалі, а 40 % отримали, проте відповідь не містила інформації, яку організації вимагали у запиті. Проте організації не використали усі правові можливості отримання інформації через запити, адже оскаржили дії посадовців до вищого органу (17 % опитаних), а лише 7 %  звернулися до суду. Вирішення питання судом у 78 % було позитивним.

 

Більшість організацій не отримують фінансування із державних чи місцевих бюджетів на реалізацію заходів. Із державного бюджету отримували кошти для реалізації програм 9 % респондентів, місцевого бюджету – 12 %, з одного і другого отримали 7 % опитаних. Проте інші не заперечують бажання отримувати таке фінансування. Лише 4 % вказали, що не потребують такого фінансування. Інші ж, навіть ті, хто має бажання, не подавали навіть документів і не цікавилися процедурою та конкурсами. 28 % вважають, що процедура інформування про конкурси закрита, 27 % не зверталися, оскільки користування цими коштами є «проблемним». 9 % зверталися, проте не отримали фінансування. Таким чином, самим же громадським сектором створено сприятливі умови для того, щоб процедура інформування про конкурси могла бути закритою, а користування коштами проблемним. Пасивність та упередження, небажання чи побоювання активно відстоювати свої права та моніторити владу  громадського сектору  55 % організацій є хорошою можливістю для зловживання питаннями фінансування чиновниками, безконтрольно їх надавати тим організаціям, які є до них наближені, та успішно «освоювати» кошти платників податків України.

 

Неактивними, на думку опитаних,  є громадські колегії та участь у них. 9 % вказали, що при органах влади створені колегії, про які вони знають, але лише 7 % опитаних організацій представлені у них.

Низькою є активність громадських організацій у локальній нормотворчості. Наприклад, лише 7 % опитаних організацій брали участь у ініціюванні чи розробці Статуту територіальної громади міста, у якому вони діють. Більшість вказали, що участі не брали, частина і не має бажання брати участь, адже як вони стверджують, це «не стосується профілі діяльності», «процедура є закритою», «їх до співпраці не запрошували» тощо. Таке пасивне відношення громадського сектору до участі у локальній нормотворчості і основного документа, який стосується міста, у якому вони діють, засвідчує, що громадський сектор в Україні ще не набрав інституційної спроможності активно використовувати можливості участі організацій громадянського суспільства у нормотворчості.

 

Отож, найбільш болючим питанням навіть для уже зареєстрованих організацій є питання легалізації та реєстрації. Це також підтверджується тим, що до юристів проекту «Громадський моніторинг та консультування з питань державної реєстрації та відносин громадських організацій, релігійних організацій, профспілок, благодійних організацій з контролюючими органами влади як передумова реалізації та захисту права громадян на об’єднання», у рамках якого здійснюється консультування організацій громадянського суспільства, 80 % запитів стосуються роз’яснень та складання документів на реєстрацію організацій.

 

На жаль, не виникає потреби у організацій у правовому консультуванні в таких сферах як моніторинг дій влади, оскарження незаконних рішень, дій чи бездіяльності  органів влади, подання інформаційних запитів, оскарження ненадання відповіді на запити чи неналежної відповіді, з питань участі у нормотворчості, організації громадських інформаційних кампаній, демонстрацій, мітингів, проведення перевірок органами влади «неугодних» організацій тощо. Проте правове регулювання та практика застосування цих положень є далекою від досконалості.

 

Навіть у Польщі, де намагаються у законодавстві та практиці слідувати європейським стандартам, виникають проблеми із реалізацією прав організацій. Відомою є справа Bączkowski та інші проти Польщі щодо заборони міським головою Варшави Фундації рівності проводити демонстрацію у місті. Європейський Суд з прав людини 24 вересня 2007 року прийняв рішення на користь організації.

Саме наявність такої ситуації, коли у громадян є лише значне зацікавлення тим, як зареєструвати організацію, а не питаннями механізмів захисту прав, моніторингу дій влади у сфері своєї діяльності, правового регулювання активних форм громадської діяльності,   не дозволяє говорити про те, що громадський сектор має  достатньо правових умов в Україні для виконання повною мірою функції захисту прав людини та  просування демократичних суспільних змін.

 

 

 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net