Портал "Юрист НГО"
LAWNGO.net


З лютого 2016р. в Україні розпочнеться «кваліфікаційна люстрація» суддів


 

 

 11 грудня 2015 року, Рада суддів України прийняла рішення про  погодження Порядку та методології кваліфікаційного оцінювання суддів та Положення про порядок складання іспиту та методику його оцінювання під час проведення кваліфікаційного оцінювання судді. Прийняття даного рішення та погодження документів, які б дозволили розпочати в державі кваліфікаційне оцінювання суддів, відбулось з врахуванням думки суддівської спільноти та експертного середовища. За своєю ознакою проведення оцінювання суддів по суті є одним із небагатьох ефективних способів очищення судової влади від недобросовісних суддів та один з фахових інструментів відновлення довіри суспільства до судової влади. Також на даному засіданні було прийнято рішення про створення спільної робочої групи з представників Ради суддів України та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з метою подальшого удосконалення процедури кваліфікаційного оцінювання суддів.

Відповідно до прийнятих рішень усі судді складуть іспити, їхні досьє перевірять члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. За результатами співбесіди оголосять рішення: чи працюватиме суддя далі, чи його буде звільнено. Також будуть оцінені загальні знання права, кількість скасованих вироків і причетність до корупції. Перевірка триватиме два роки. Наявність великої кількості скарг на того чи іншого суддю не є формальною підставою для не проходження суддею атестації, оскільки новими правилами оцінювання передбачається врахування обґрунтованості та системності таких скарг.

Деякі громадські експерти вже називають таку «люстрацію» суддів неефективною, тому що суддів не набирають заново, як, наприклад, поліцію, і не враховують співмірність їхніх статків офіційно задекларованим доходам. Однак, активна громадська участь та постійний публічний моніторинг відіграватиме важливу роль у забезпеченні прозорості та об’єктивності процесу проходження суддями переатестації.

Примітка.

З практичних питань застосування люстраційного законодавства чи роз’яснень його положень  зацікавлені особи  можуть звертатися до партнерів БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги».

Нагадаємо, що на сьогодні на Львівщині можна отримати первинну  правову допомогу з роз’яснень люстраційного законодавства, у приймальні Фонду «Право і Демократія», яка розташована за адресою: м. Львів, проїзд Крива Липа,6.


© Портал "Юрист НГО"
LAWNGO.net