Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Консультації щодо діяльності НУО on linе! Реформування митних процедур на місцевому рівні об... Громадські активісти навчались інструментам впливу... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів новин -> Новини/2007-2012

Міністерство юстиції України оприлюдило інформацію, що ним зроблено щодо права на об'єднання та доступу до правової інформації за останні 9 місяців

.....Забезпечуючи права громадян на свободу об’єднання, Міністерство за 9 місяців 2008 року легалізувало 145 громадських організацій (9 місяців 2007 року - 196), а також зареєструвало (взяло до відома) зміни, внесені до статутних документів 209 громадських формувань (253), зареєструвало символіку 22 громадських формувань (27), зареєструвало 8 постійно діючих третейських судів (10), 41 благодійну організацію (63), 11 політичних партій (4).

Здійснено перевірки політичних партій «Велика Україна», «Європейська партія України», «Партія гуманістів України», «Політичне об’єднання «Пряма дія» щодо реєстрації відповідно до частини шостої ст.11 Закону України «Про політичні партії в Україні» структурних утворень політичних партій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим.

Перевірено додержання статутних положень 47 громадськими організаціями, легалізованими у 1995 році (9). Під час перевірки були виявлені порушення виконання статутних положень окремими організаціями. На це була звернута увага їх керівників та надана правова допомога для усунення виявлених порушень. Також було встановлено третину організацій, які за юридичними адресами, зазначеними у реєстраційних документах, не знаходяться. Певна частина організацій діє з порушенням вимог статутних положень, на що було звернуто увагу їх керівників. З метою активізації розшуку таких організацій на веб-сайті Міністерства розміщено відповідні оголошення, Міністерство пропонує громадським організаціям повідомляти легалізуючий органи про зміну місцезнаходження та зміни, що відбулися в їх статутних документах. Підготовлено також запити до Єдиного державного реєстру стосовно цих організацій.

Ускладнені, порівняно з підприємницькими структурами, процедури реєстрації громадських формувань спонукали Міністерство юстиції до підготовки урядової ініціативи по спрощенню процедури реєстрації об’єднань громадян, інших громадських формувань. Відповідним законопроектом передбачені єдині органи реєстрації замість різних (виконкомів, держадміністрацій) – органи юстиції, та запропоновані єдині строки усіх реєстраційних процедур.

На розгляд Верховної Ради внесено проект Закону «Про внесення змін до статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (р. № 3068). Необхідність прийняття закону обумовлена наявністю неузгодженостей в законодавстві, що регулює порядок державної реєстрації юридичних осіб, зокрема бірж.

20 червня видано наказ Міністерства юстиції № 1040/5 «Про внесення змін до Положення про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі та Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні управління юстиції».

За участю інститутів громадянського суспільства Міністерство опрацьовує концептуальні напрямки зміни підходів у фінансуванні політичних партій та виборчих кампаній, що базуватимуться на європейських правилах протидії корупції. Ця робота проводиться в рамках виконання Робочого плану проекту «Підтримка належного урядування: Проект протидії корупції в Україні (UPAC)». 29 січня 2008 року у Міністерстві юстиції відбулося засідання «круглого столу» з цих питань. Були залучені європейські експерти, народні депутати України, представники державних органів, неурядових та наукових організацій. Йдеться про впровадження прозорості і підзвітності суспільству про фінансування виборів та статутної діяльності політичних партій, впровадження ефективного суспільного і державного контролю за надходження і використання коштів, введення «розумних» санкцій за порушення правил фінансування.

1-2 липня 2008 року у Міністерстві відбулась міжнародна конференція «Попередження політичної корупції» у рамках співробітництва Міністерства юстиції України з Радою Європи та Європейською Комісією, за результатами якої ухвалені рекомендації Уряду України. У конференції взяли участь європейські експерти, народні депутати України, представники державних органів, неурядових і наукових організацій.

28-29 вересня 2008 року проведено Першу Всеукраїнську Конференцію «Розвиток громадянського суспільства. Духовність і право». Організаторами Конференції виступили: Міністерство юстиції, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим та Міжнародна наукова громадська організація «Міжнародна академія духовних наук», Всеукраїнська громадська організація «Комітет конституційно-правового контролю», Конфедерація роботодавців України; учасники – представники всеукраїнських, міжнародних та місцевих громадських організацій. На Конференції були розглянуті питання реалізації Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства, духовності і права як невід’ємних складових громадянського суспільства тощо.

Відповідно до статті 14 Закону «Про об’єднання громадян» та статті 38 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» легалізацію місцевих громадських організацій, осередків зареєстрованих всеукраїнських та міжнародних об’єднань громадян здійснюють також виконавчі органи сільських, селищних, міських рад. Стан виконання делегованих повноважень по реєстрації місцевих об’єднань громадян виконавчими органами сільських, селищних, міських рад почав вивчатись органами юстиції у 2007 році. З цього питання за ініціативою Міністерства юстиції видано доручення Кабінету Міністрів № 2393/2/1-07 від 23 січня 2007 року. Територіальними органами юстиції забезпечується робота щодо участі у контролі за виконанням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень з питань легалізації об’єднань громадян. Проте, незважаючи на вжиті заходи, активність залучення головних управлінь юстиції до перевірок залишається низькою. Активніше співпрацюють з селищними та сільськими радами районні управління юстиції.

За дорученням Міністерства юстиції до відома виконавчих органів сільських, селищних, міських рад доведено Методичні рекомендації щодо проведення перевірок дотримання об’єднаннями громадян та іншими громадськими формуваннями положень своїх статутів.

Проблемним питанням, що виникає в роботі органів місцевого самоврядування з легалізації об’єднань громадян, є невідповідність процедури проходження документів з легалізації об’єднань громадян та взаємодії з державними реєстраторами процедурі, яка запроваджена в органах юстиції. Доцільно було б уніфікувати вказані процедури.

З метою впровадження системних підходів до проведення державного контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади з питань легалізації місцевих громадських організацій Міністерство підготувало та надіслало для використання в роботі територіальних органів Методичні рекомендації щодо участі органів юстиції у виконанні постанови Кабінету Міністрів від 9 березня 1999 року № 339 «Про затвердження Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади» в частині здійснення органами місцевого самоврядування повноважень у сфері легалізації об’єднань громадян.

З метою надання практичної допомоги головним та територіальним управлінням юстиції Міністерством юстиції підготовлено та надіслано головним управлінням юстиції для використання в роботі (а також розміщено на веб-сайті Міністерства) Методичні рекомендації щодо виконання Міністерством юстиції та його територіальними органами визначених законодавством контрольних повноважень у сфері діяльності громадських організацій; Роз’яснення щодо правового статусу громадських організацій та кооперативів; Роз’яснення окремих положень Закону «Про об’єднання громадян» в частині легалізації об’єднань громадян шляхом повідомлення про заснування.

Головні управління юстиції також розробляють методичні рекомендації з питань застосування законодавства України щодо легалізації об’єднань громадян, реєстрації інших громадських формувань.

З метою удосконалення законодавства у сфері забезпечення реалізації конституційного права громадян на свободу об’єднання у громадські організації розроблено та листом від 1 серпня 2008 року № 4795-0-4-08-18 подано на розгляд Кабінету Міністрів проект Закону «Про громадські організації». Основним завданням законопроекту є визначення правових та організаційних основ реалізації права на свободу об’єднання, створення сприятливих умов для утворення і діяльності громадських організацій та розвитку громадянського суспільства в цілому.

Звіт стосується не лише права на об'єднання, але і інших сфер, які є пріоритетними для діяльності Міністерства юстиції (судочинство, виконання судових рішення, безоплатна правова допомога тощо)....

Протягом 9 місяців 2008 року до Міністерства юстиції надійшло 28 534 звернення громадян (2007 рік – 19 780), з них: заяви – 22 696 (12 111); скарги – 5 793 (7 626); пропозиції – 45 (43). На особистому прийомі в Управлінні розгляду звернень та прийому громадян прийнято протягом звітного періоду 2 722 (3 115). Керівництвом Міністерства прийнято – 121 (64). У Кабінеті Міністрів прийнято 143 (74) громадянина. За належністю до інших органів державної влади направлено 3 161 (3 166). У межах компетенції надано роз’яснення на 498 (280) звернень.

З метою унормування можливості громадян надсилати звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та отримувати відповідь на них електронною поштою розроблено та листом від 30 травня 2008 року № 27-9-1347-18 передано на розгляд Кабінету Міністрів проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян», який 21 серпня 2008 року зареєстровано у Верховній Раді (р. № 3064).

Задля підвищення ефективності роботи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування із зверненнями громадян розроблено та подано до Кабінету Міністрів листом від 1 серпня 2008 року № 18-9/369 проект урядової постанови «Про затвердження Методики оцінки організації роботи зі зверненнями громадян в органах виконавчої влади».

Розроблено та подано до Кабінету Міністрів листом від 24 липня 2008 року № 5464-0-4-08-18 проект постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження класифікатора звернень громадян». Проектом передбачається затвердити Класифікатор звернень громадян, що дозволить класифікувати звернення громадян за їх характеристикою (за формою надходження: поштою, на особистому прийомі, через уповноважену особу, через органи влади, через засоби масової інформації, від інших органів, установ, організацій; за ознакою надходження: первинне, повторне, дублетне, неодноразове, масове; за видами: пропозиція (зауваження), заява (клопотання), скарга тощо), а також визначити перелік основних питань, що порушуються у зверненнях громадян (наприклад, промислова політика; аграрна політика і земельні відносини; транспорт і зв’язок; економічна, цінова, інвестиційна, зовнішньоекономічна, регіональна політика та будівництво, підприємство; фінансова, податкова, митна політика тощо). ....

 

....Міністерство юстиції забезпечує конституційне право громадян та юридичних осіб на доступ до правової інформації.

На 1 жовтня 2008 року до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів включено 45 156 нормативно-правових актів, які підтримуються у контрольному стані. За звітний період отримано, здійснено облік та опрацьовано поточних правових актів щодо визначення нормативності – 5 754 (за 9 місяців 2007 року – 5 106), включено до Реєстру – 2 625 (2 720), не включено до Реєстру (актів не нормативного характеру) – 3 129 (2 386), до еталонного фонду Реєстру занесено – 2 272 (2 661) (інші знаходяться на перевірці на автентичність контрольним примірникам).

Видано 73 номери бюлетеня «Офіційний вісник України», в яких офіційно оприлюднено 2 363 (за 9 місяців 2007 року – 2 556) нормативно-правові акти.

Забезпечено видання 1-9 томів розділу 6 «Житло. Житлово-комунальні відносин» збірника «Систематичне зібрання чинного законодавства України», а також Митного, Бюджетного, Повітряного, Цивільного процесуального, Водного, Лісового кодексів України, Кодексу України про надра, Кодексу законів про працю України, Сімейного кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінально-виконавчого кодексу України видання «Кодекси України» за 2008 рік.

Забезпечено видання 9 номерів «Бюлетеня Міністерства юстиції України», 40 номерів «Офіційного вісника нормативно-правових актів з митної справи, фінансів, податків та бухгалтерського обліку».

Здійснюється робота із систематизації законодавства України: облік, упорядкування правових актів, що надходять до Міністерства юстиції, проставлення відміток для підтримання їх у контрольному стані, офіційне опублікування тощо. З початку року до Міністерства юстиції надійшло та опрацьовано 5 754 акти законодавства України (у 2007 році – 4922). Здійснено роботу по приведенню у контрольний стан 909 нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зареєстровані у Міністерстві юстиції у 2008 році.

З метою забезпечення прав громадян на доступ до правової інформації Міністерством юстиції підготовлено проект розпорядження Кабінету Міністрів «Про скасування обмеження доступу до деяких актів Кабінету Міністрів України, виданих у 1991-2005 роках», яке прийнято Урядом 19 березня 2008 року за № 490-р. Цим розпорядженням із 1008 актів Кабінету Міністрів знято позначку «Не для друку», із 7 актів – позначку «Опублікуванню не підлягає», із 286 актів знято зазначені позначки та надано гриф «Для службового користування». З метою опрацювання зазначеного розпорядження розроблено відповідний план заходів. На сьогодні здійснено роботу щодо приведення у контрольний стан актів Кабінету Міністрів, з яких знято позначки «Не для друку», «Опублікуванню не підлягає», на паперових носіях та включенню їх до еталонного фонду Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, їх опублікуванню в «Офіційному віснику України» та доведенню їх в установленому порядку до фізичних та юридичних осіб. ...

Повністю звіт Ви можете прочитати на офіційному сайті Міністерства юстиції України


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  11

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


  ADS:
веб-дизайн та хостинг
[ Andriy_BURDYK ]
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net