Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Громадські активісти навчались інструментам впливу... Молодіжні активісти взяли участь в семінарі щодо п... Посібник «Об’єднання громад» усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів публікацій -> Захист прав громадян

Підтвердження місця знаходження
Усі питання, які Ви ставили у попередніх запитах та консультаціях, які повторювались, ми виклали у одній статті.
 
Які ризики для квартири (приміщення), якщо її буде надано під юридичну адресу громадської чи благодійної організації?
 
Реєстрація місця знаходження організації (як і громадської організації, благодійного фонду, так і іншої юридичної особи, наприклад підприємницького  характеру) має формальне значення.
 
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» місце знаходження юридичної особи – адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (тобто виконавчий орган).
 
Також цим Законом передбачено порядок подання інформації про зміну місця знаходження юридичної особи.
 
Відповідно до Закону України «Про благодійництво та благодійну діяльність» прямо вказується, що квартира одного із засновників може бути юридичною адресою благодійної організації. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок державної реєстрації благодійних організацій» N 382 від 30 березня 1998 р. встановлює порядок підтвердження місця знаходження благодійної організації  на квартирі у приватній власності (довідка із ЖЕКу про склад сім’ї та згода всіх повнолітніх членів сім’ї).
 
Жодних ризиків для квартири чи іншої нерухомості (наприклад, нежитлове приміщення) реєстрація місця знаходження не несе. Адже вона зводиться до реєстрації адреси у інформації, що вноситься до єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб.
 
Ця адреса – це те місце, куди органи влади чи інші установи (наприклад, пенсійний фонд, соціальні фонди) тощо надсилатимуть кореспонденцію, використовуватимуть для зв’язку.
 
Для права власності Вас як власника чи інших осіб, які мають це право щодо цього приміщення така реєстраційна дія не несе жодних ризиків.
 
Якими актами передбачено, що слід подавати підтверджуючі документи?
 
На жаль, такі норми зберігаються тільки для громадських організацій та благодійних організацій, а також інших організацій громадського сектору. Для підприємницьких структур під час реєстрації не вимагаються такі документи.
 
Вимоги про надання документів про підтвердження місцезнаходження юридичної особи  cьогодні уже не застосовуються до бізнес-структур, адже суперечать вимогам Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Закон «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» застосовується також до громадських організацій, проте, на жаль, також не на їхню користь. Незважаючи на те, що для громадських організацій є обов’язковим проходження процедури державної реєстрації юридичної особи, чим запроваджено «подвійну реєстрацію» НГО, на них також поширюється законодавство про так звану легалізацію як об’єднання громадян. Проте Законом «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (стаття 24) не передбачено подання документа, що підтверджує місцезнаходження. Але на жаль, наше законодавство не пішло шляхом уніфікації цих процесів і норм, а навпаки роз’єднало концептуально (спочатку управління «перевіряє на правильність» НГО, а потім реєструє реєстратор як юрособу).
 
Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок державної реєстрації благодійних організацій» N 382 від 30 березня 1998 р. передбачає подання таких документів під час реєстрації благодійної організації.
 
Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року №140, передбачає подання таких документів для реєстрації громадської організації.
 
У Постанові КМУ №140 про порядок легалізації  обєднань громадян не передбачено, які документи подавати.
 
Легалізація громадських організацій здійснюється відповідно до Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року №140.
Положення містить виключний перелік документів, які подаються для легалізації громадської організації. Проте він не містить вказівки на вимоги до документів, що можуть підтверджувати місцезнаходження НГО.
 
Легалізуючі органи цю правову прогалину заповнюють шляхом застосування норм Положення про порядок державної реєстрації благодійних організацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1998 року №382. У ч.4 Положення (п.є) визначається, що підтвердження юридичної адреси може мати такі форми: гарантійний лист власника приміщення; договір оренди; якщо надається квартира (довідка про склад сім’ї із ЖЕКу та заяви усіх повнолітніх осіб, які зареєстровані на квартирі, про згоду на надання квартири під юридичну адресу).
 
 
Які документи подавати під час реєстрації громадської чи благодійної організації?
Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року №140, містить виключний перелік документів, які подаються для легалізації громадської організації.
У ч.4 Положення (п.є) визначається, що підтвердження юридичної адреси може мати такі форми:
гарантійний лист власника приміщення; (до нього додається копія документа, що засвідчує право власності на це приміщення)
 договір оренди (малоймовірно для тих, які реєструються, тому що по суті громадської організації ще не має);
якщо надається квартира (довідка про склад сім’ї із ЖЕКу та заяви усіх повнолітніх осіб, які зареєстровані на квартирі, про згоду на надання квартири під юридичну адресу).
Як має виглядати заява повнолітнього члена сім’ї на згоду надання квартири під юридичну адресу організації?
 
 Більшість громадських організацій реєструють юридичні адреси на квартиру одного із засновників, що є найменш витратним і проблемним у поданні документів для реєстрації.
 
Для цього потрібні:
довідка ЖЕКу про склад осіб, які зареєстровані у квартирі,
заяви усіх повнолітніх осіб, які зареєстровані на квартирі, про згоду на надання квартири під юридичну адресу.
 
Начальнику ____________
________________
_____________
(ПІП)
 
 
Заява
 
 
   Я, ПІП, рік народження, що проживаю у м.________, вул. _______надаю згоду щодо надання займаної квартири під юридичну адресу молодіжної громадської організації «Назва».
 
 
 
  
Дата                                                Підпис
 
 
Що має вказуватись у шапці листа-згоди на надання квартири під юридичну адресу громадської організації?
 
Вказівка «отримувача» залежить від того, який статус має організація та у якому органі Ви будете її легалізувати.
Якщо це міська - це виконком міськради, якщо районна чи обласна - відповідне управління юстиції.
 
Можете в загальному вказати орган, у якому будете легалізовувати. Проте ці відомості також вказуються у заяві на реєстрацію під час нотаріального посвідчення, а також у шапці статуту. Тому залежно від того, з яким статусом Ви створюєте організацію - слід правильно з'ясувати орган легалізації (це може бути чи виконком міськради чи управління юстиції), а потім хто його очолює у Вашій області.
 
Чи потрібно посвідчувати нотаріально підписи на заяві про згоду на надання квартири під юридичну адресу громадської чи благодійної організації?
 
Посвідчувати нотаріально підписи на заяві про згоду на надання квартири під юридичну адресу громадської чи благодійної організації не потрібно.
Заява підписується повнолітнім членом сім’ї, який вказаний у довідці із ЖЕКу, від кожного окремо, заява може бути написана від руки чи видрукувана.
 
Як має виглядати гарантійний лист власника приміщення?
 
Також громадські організації застосовують гарантійні листи власників приміщення. До листа додається копія документа, що засвідчує право власності на приміщення (воно має бути нежитлове). Зразок його таким чином виглядає:
 
________________________________
(назва органу легалізації)
______________________________
(ПІП власника приміщення)
 
Гарантійний лист
 
 
Цим листом підтверджую надання в оренду громадській організації «Назва організації» шляхом укладення договору оренди (після завершення державної реєстрації цієї громадської організації) приміщення за адресою: м._______, вул._______, №______.
 
З повагою,
 
________                                         _____________
(ПІП власника)                             (підпис)
 
__________
( дата)
 

 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  11

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


  ADS:
веб-дизайн та хостинг
[ Andriy_BURDYK ]
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net