Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Консультації щодо діяльності НУО on linе! Представники НУО, які працюють із розвитком громад... Громадські активісти навчались інструментам впливу... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів новин -> Новини/2007-2012

Доступ до правосуддя у районах Львівщини: погляд користувачів та оцінка громадськості

На круглому столі були присутні представники неурядових організацій Львівщини, які займаються дослідженням проблем, які існують у судовій владі, а також які здійснюють громадські дослідження доступності суду для громадян, представники судів, в яких проводились моніторинги. Поділитись досвідом здійснення такого ж дослідження у Сумській області приїхала колега із громадського бюро «Правозахист».

Під час круглого столу учасники підкреслили важливість проведення громадських досліджень доступу громадян до правосуддя саме у  районних судах, деякі з яких по навантаженню не поступаються судам у районах великих міст, хоча уваги районам приділяється менше.
 
Жваву дискусію викликали результати опитування громадян – користувачів судових послуг у Городецькому, Кам’янка-Бузькому, Перемишлянському, Пустомитівському районних судах Львівської області.
 
Як відзначив Леонід Тарасенко, «жодна із будівель судів не пристосована у повній мірі для здійснення правосуддя, навіть мінімально, те саме стосується забезпечення, укомплектування штату. В Перемишлянському районному суді на час проведення опитування у суді працював лише один суддя – голова суду, який до того ж протягом місяця проведення опитування громадян перебував у відпустці. Загалом відповідно до штатного розпису передбачено чотири посади судді в цьому суді. Проте одне місце судді є вакантним, одного суддю було переведено до іншого суду, в одного судді закінчився п’ятирічний строк перебування на посаді і він чекає на призначення його безстроково Верховною Радою України. Фактично судочинство не велось у суді. І таких проблем багато, у кожного суду – своя «історія».Серед інших порушених питань: відсутність належних умов для очікування на судовий розгляд справи та на ознайомлення з матеріалами справи, неможливість скористатися громадською вбиральнею, не зовсім зрозуміла інформація на інформаційних стендах, в тому числі щодо сплати судових витрат, неузгодження з громадянами часу розгляду справи, несвоєчасний початок судових слухань, не завжди безперешкодний доступ до матеріалів справи.
 
Андрій Бурий, представник Фонду «Право і демократія» відзначив, що результати, які отриманих Фондом «Право і демократія» під час проведення дослідження судів у м. Львові, вказують на такі ж проблеми у доступі громадян до правосуддя. Водночас, на відміну від районних судів Львівщини у судах м.Львова існує проблема щодо прийняття позовних заяв (лише один день на тиждень), також практично всі суди м.Львова не облаштовані належною кількістю місць для ознайомлення з матеріалами справи, для очікування на судові засідання тощо.
 
Представниця «Громадського бюро «Правозахист» (м.Суми) Олеся Краснова презентувала результати громадського дослідження доступу громадян до правосуддя у м.Суми та в Сумській області. Основні зауваження щодо діяльності цих судів стосувалися того, що кімнати для судових слухань є не дуже зручні для громадян, вони у більшості випадків є невеликими за розміром, а також є досить прохолодними. Також, як і в місті Львові, відсутні належні умови для очікування громадян на судові слухання та на ознайомлення з матеріалами справи, обмежений доступ до громадських вбиралень.
 
Значну увагу присутні на круглому столі приділили проблемі доступу до правосуддя осіб з обмеженими фізичними можливостями. Як відзначила заступник Львівської обласної асоціації інвалідів Оксана Кіяновська, право на суд для громадян із обмеженими можливостями на сьогоднішній день неможливо реалізувати самостійно. Громадянин, мешканець Львівської області стикається з перешкодами на кожному кроці реалізації права на доступ до правосуддя, починаючи від підготовки позовної заяви та документів (щоб отримати правову допомогу, навіть на платній основі, людині із обмеженими фізичними можливостями потрібно вийти із будинку, скористатись громадським транспортом чи власним авто). Під час подання позовної заяви та потрапляння у будівлю суду теж виникають проблеми:  будівлі судів без пандусів, потрібно пройти через металошукачі, які не дозволяють проїхати на інвалідному візку  (на жаль, коли їх закуповували, не подбали про відповідну ширину, тому ширина цих рамок, як засвідчують результати досліджень, не відповідає у жодному суді Львова та Львівщини розміру для проходження візка). Проблемою є і потрапляння на потрібний поверх (канцелярія може бути розміщена не на першому поверсі, а вище, для підняття візка не передбачено можливостей), приміщення деяких судів взагалі знаходяться на верхніх поверхах, наприклад, у Камянко-Бузькому районному суді усі приміщення знаходяться на третьому поверсі, перший поверх будівлі віддано комерційному банку. Учасники круглого столу констатували, що похід до суду для людини із обмеженими можливостями в Україні є особливою проблемою, жодне приміщення суду не пристосоване до потреб людей із обмеженими можливостями.
 
Наприкінці круглого столу учасники обговорили рекомендації судам Львівщини щодо покращення доступу громадян до правосуддя. Зокрема, до основних рекомендацій, які були підтримані учасниками заходу, належать: покращити умови очікування громадян на розгляд справи та на ознайомлення з матеріалами справи, забезпечити реалізацію права на зняття копій з матеріалів справи, покращити доступ громадян до громадської вбиральні, вивішувати реквізити для сплати судових витрат, починати судові слухання вчасно та інші. Крім того, учасники круглого столу відзначили волонтерів за їх активну участь у громадському дослідженні судів.
 
Круглий стіл проводився в рамках проекту «Громадське дослідження в судах Львівської області щодо відповідності стандартам доступу до правосуддя, рівності, справедливості та повноти судових процедур», що реалізується Центром громадської адвокатури за підтримки проекту «Україна: верховенство права», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  11

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


  ADS:
веб-дизайн та хостинг
[ Andriy_BURDYK ]
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net