Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Представники НУО, які працюють із розвитком громад... Консультації щодо діяльності НУО on linе! Реформування митних процедур на місцевому рівні об... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Актуально -> СТАТТІ

Демократизація або земля в пошуках нового власника

Мешканці двох сіл відстояли в суді своє право на проведення місцевого референдуму

18 липня закінчилася епопея з судовою тяганиною щодо безпрецедентної, без сумніву, справи, яка стосувалася активного відстоювання своїх прав мешканцями територіальної громади, навіть більше – двох територіальних громад!

Мова йде про села Муроване і Сороки Львівські, які мають одну сільську раду і одного сільського голову, які зовсім не виправдовують надій односельчан. А як гарно все починалося весною 2006 року – новий сільський голова, нові сподівання мешканців, нові обіцянки, але надія ще жевріла... Можливо, новий сільський голова буде відстоювати інтереси сіл, інтереси кожного пересічного мешканця села, його будуть підтримувати, але..

Грудень 2007р. – схід села (двох сіл!). Присутні – понад 200 мешканців (в клубі більше просто вмістилося). Безліч питань до голови, до депутатів. Відповіді викликають лише невдоволення громадян. І як результат – прийняття рішення про проведення місцевого референдуму про дострокове припинення повноважень сільського голови і депутатів сільської ради, і, що не менш важливо, третім питанням було винесено на референдум заборона сільській раді відчужувати землі територіальної громади сіл.

Це рішення далося дуже нелегко громадянам, оскільки багато з них хочуть здійснити і приватизацію, і переоформлення власності, і прийняття спадщини тощо. Але в інтересах села і територіальної громади, з метою не допустити «дерибану» сільської землі, громадяни йдуть на такі жертви, оскільки розуміють, що саме вони є господарями на своїй землі, вони є первісним джерелом влади(один з основних постулатів Конституції України – носієм і єдиним джерелом влади в Україні є народ). До затвердження генерального плану – тобто до визначення всієї землі, що належить селу, операції з землею повинні бути припинені.

Громадяни стали на позицію власника – краще зберегти 100 гектарів для села, ніж набути у приватну власність 10 сотих. Чому ж така тверда позиція виявилася у мешканців? Очевидно, причиною цього є не одне рішення сільської ради про передачу у власність бізнесовим структурам земельних ділянок великого розміру фактично в місті Львові та ще й далеко не за тими цінами, які є на ринку.

Сільський голова у своїх коментарях або заперечує прийняття таких рішень, або не може належним чином їх аргументувати. Більше того сільський голова заручився підтримкою певної частини депутатів сільської ради. Адже один голова без депутатської підтримки не може пролобіювати прийняття відповідних рішень ради. Але все, що відбувається в межах села, приховати практично неможливо. Тому те, що відбувалося в сільській раді, дуже обурило мешканців сіл Муроване та Сороки Львівські. І вони піднялися, оскільки більше не могли терпіти такого знущання від тих, кого самі обрали, кому довіряли, хто в першу чергу мав би віддати всі сили задля села.

Отже, референдум. Жителі розуміють, що прийнявши таке рішення, вони, по-перше, йдуть на конфлікт з сільською радою та головою, по-друге, обраний шлях буде довгим і складним, оскільки на кожному кроці їм будуть «ставити палки в колеса» всі незацікавлені в референдумі особи. Навіть, забігаючи на перед, суд розглядав цей спір щодо незаконності відмови в реєстрації ініціативної групи не місяць і не два, а сім місяців. І це при тому, що для розгляду справи достатньо одного, ну максимум, двох засідань. Хоча, варто віддати належне суду, який вирішив справу відповідно до закону і позов задоволив, але підстави для численних відкладень розгляду справи, м’яко кажучи, викликали сміх. Наприклад, хвороба судді, яка виникла раптово посеред дня за двадцять хвилин до судового засідання, поломка звукозаписуючого приладу, який, напевно, лише один на весь суд, який до того ж відправили на ремонт в інше місто (чи не до Києва), і ремонт тривав більше місяця, відсутність світла в будинку суду (при чому світло зникло саме перед розглядом справи), розгляд кримінальної справи, який затягується. Збіг обставин, чи це звичайна робота суду? В суді з цього приводу утримуються від коментарів, кажуть лише, що так є завжди. Напевно, в нас дійсно судова система працює таким чином, що захист права  може відбутися тоді, коли це вже не актуально. Якщо ж іще потягнути розгляд справи так з півтора року, то можна взагалі не ухвалювати рішення, оскільки вже час для чергових виборів сільського голови і сільської ради.

Але суд, якби там не було, все-таки зробив те, що від нього вже і не чекали. Чергова причина для відкладення справи сприймалася б з іронічною посмішкою. Що на цей раз?! Саме це питання лунало від членів ініціативної групи, коли перед останнім судовим засіданням прозвучало, що вже вкотре розгляд справи може не відбутися, бо сільський голова нібито на сесії. А сесія насправді мала б відбутися лише о 18 годині (судове засідання призначено на 14.00). Після належного обґрунтування представників ініціативної групи суд вирішив слухати справу незалежно від явки сільського голови до суду. І раптом сталося диво – сільський голова з’явився немов з-під землі, хоча до цього ніби-то він був дуже далеко. Швидкий, на диво, розгляд справи. Рішення. Перемога територіальної громади. Перемога демократії. Як зазначив голова Центру громадської адвокатури, адвокат Леонід Тарасенко, який представляв інтереси членів ініціативної групи: «Суд належним чином розібрався в ситуації і дав правильну правову оцінку обставинам справи. Сільський голова не представив жодного доказу обґрунтованості відмови у реєстрації ініціативної групи. Фактично сільський голова чинить перешкоди розвитку демократії та реалізації конституційного громадян брати участь в місцевому референдумі, тримаючись за свою посаду, оскільки небезпідставно побоюється втратити її. Територіальна громада не довіряє сільському голові, а він не визнає цього і намагається всілякими шляхами не допустити навіть ані найменшої можливості втрутитися в свою діяльність, а тим паче, якщо це втручання призведе до припинення його повноважень».

«У відповідності із Законом України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» мешканці звернулися до сільського голови з заявою про реєстрацію ініціативної групи по збору підписів. Але сільський голова відмовив в реєстрації всупереч вимогам закону. Мешканцям довелося відстоювати свої права в суді», - зазначила голова ініціативної групи Лариса Волошин.

Одразу після проголошення рішення суду сільський голова заявив, що оскаржуватиме дане судове рішення. Таким чином, сільський голова не визнає ні права територіальної громади на участь у референдумі, ні рішення суду. Сільський голова вперто не хоче визнавати судове рішення, і цим самим ставить під сумнів здійснення правосуддя в Україні. Напевно, причина все-таки інша – це не рішення суду, яке, на думку сільського голови, є незаконним, а це посада сільського голови є чимось, що не хочеться втрачати, тому слід тягнути час і займатися такою діяльністю, яка з певних причин не знаходить підтримки у більшості населення сіл Муроване і Сороки Львівські. Фактично ці села є продовженням міста Львова. Наближеність земель цих сіл до міста, підготовка до ЄВРО-2012 і спричиняє таку неадекватну і незаконну (що встановлено в рішенні суду) поведінку сільського голови.

Що все-таки спонукає сільського голову до такої поведінки? Що чи хто стоїть за цим всім? Офіційні особи області, району, міста від коментарів відмовляються. Але тим не менше в кулуарах сільської ради ширяться чутки про те, що якісь досить поважні люди і далеко не з села намагаються вдало вкласти гроші, щоб отримати значно більший майновий еквівалент в переводі на землю. Питання залишаються відкритими. Мешканці відстоюють свої права, але водночас вони не знають з ким мають справу. Вони борються з головою, а тим часом ті, кого не видно і не чути, і взагалі невідомо хто це є, тихенько роблять свою справи руками голови і депутатів.  Відповідь залишається одна: причиною конфлікту є земля, вартість якої зростає і яка перебуває в пошуках нового власника. Але територіальна громада ще має останнє слово, яке вона ще не сказала...

 
Оксана Лепак, Ярослав Хауляк
Центр громадської адвокатури

 

Журналістське розслідування проведене в рамках проекту "Антикорупційна приймальна Центру громадської адвокатури", який реалізовує Центр громадської адвокатури за підтримки проекту „Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні "Гідна Україна", який здійснює компанія Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Корпорації "Виклики тисячоліття" (МСС). 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  11

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


  ADS: